Aktiebolag Huddinge
Swefi Care AB
274 sökningar
Omsättning 2025
1,9 mkr
−55,9 %Rörelsemarginal
-32,6 %
−61,9 p.e.Soliditet
9,4 %
−48,8 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 940 | 4 403 | 0 | 106 | 313 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −633 | 1 290 | −21 | 160 | −20 | −19 | −130 |
| Årets resultat | −365 | 931 | 367 | 263 | −36 | −41 | −670 |
| Eget kapital | 120 | 1 085 | 734 | 367 | 104 | 140 | 180 |
| Balansomslutning | 1 278 | 1 865 | 760 | 2 484 | 1 789 | 1 655 | 842 |
| Anställda | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 940 | 4 403 | 0 | 106 | 313 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 1 405 | 1 613 | 0 | 487 | 356 | 0 | 14 |
| Av- och nedskrivningar | 228 | 177 | 0 | 0 | 37 | 37 | 37 |
| Övriga externa kostnader | 801 | 892 | 21 | 28 | 23 | 3 | 259 |
| Övriga rörelseposter, netto | −139 | −431 | — | 569 | 83 | — | — |
| Rörelseresultat | −633 | 1 290 | −21 | 160 | −20 | −19 | −130 |
| Räntekostnader | 19 | 13 | 12 | 12 | 16 | 22 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −652 | 1 277 | 367 | 148 | −36 | −41 | 74 |
| Bokslutsdispositioner | 288 | −288 | 0 | 0 | 0 | 0 | 85 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 115 | 0 | 0 | −830 |
| Skatt | 0 | 59 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −365 | 931 | 367 | 263 | −36 | −41 | −670 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 983 | 702 | 75 | 1 345 | 1 345 | 1 382 | 819 |
| Varulager | 33 | 133 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 262 | 133 | 487 | 9 | 177 | 273 | 24 |
| Kassa och bank | 0 | 897 | 198 | 1 130 | 267 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 295 | 1 163 | 685 | 1 139 | 444 | 273 | 24 |
| Summa tillgångar | 1 278 | 1 865 | 760 | 2 484 | 1 789 | 1 655 | 842 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 365 | 34 | 247 | −16 | 20 | 61 | 730 |
| Eget kapital | 120 | 1 085 | 734 | 367 | 104 | 140 | 180 |
| Justerat eget kapital | 120 | 1 314 | 734 | 367 | 104 | 140 | 180 |
| Obeskattade reserver | 0 | 288 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 158 | 492 | 26 | 2 117 | 1 685 | 1 515 | 662 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 278 | 1 865 | 760 | 2 484 | 1 789 | 1 655 | 842 |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 190 granskade bolag ligger Swefi Care AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -32,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 9,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 56 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är dels läkarkonsult, försäljning av medicinsk utrustning, rekrytering av vårdpersonal och därmed förenlig verksamhet och dels fastighetsrättslig konsultverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mihai Gurau (f. 1958) Styrelseledamot
- Fabian Gurau (f. 1990) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Axel Nelén (f. 1978) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Swefi Care AB (556498-5637) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-11-08 |
|---|---|
| Bransch | Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer (SNI 87301) |
| Adress | Nybrogatan 43, 114 39, Stockholm Besök: Nybrogatan 43, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7798904 |