Aktiebolag Malmö
SVNSN Jeans AB
37 sökningar
Omsättning 2025
651 tkr
−44,2 %Rörelsemarginal
22,7 %
+16,7 p.e.Soliditet
60,3 %
+3,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 651 | 1 166 | 1 567 | 1 181 | 1 244 | 2 804 | 1 642 |
| Rörelseresultat | 148 | 70 | 161 | 246 | 194 | 495 | 249 |
| Årets resultat | 63 | 58 | 82 | 144 | 110 | 277 | 134 |
| Eget kapital | 636 | 573 | 515 | 684 | 539 | 429 | 253 |
| Balansomslutning | 1 055 | 1 004 | 1 231 | 1 542 | 1 115 | 1 179 | 653 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02 | 2019-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 651 | 1 166 | 1 567 | 1 181 | 1 244 | 2 804 | 1 642 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 63 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 274 | 672 | 699 | 451 | 369 | 817 | 537 |
| Övriga rörelseposter, netto | −229 | −424 | −707 | −484 | −681 | −1 429 | −825 |
| Rörelseresultat | 148 | 70 | 161 | 246 | 194 | 495 | 249 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 54 | 25 | 18 | 1 | 3 | 23 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | 95 | 46 | 144 | 245 | 191 | 471 | 227 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 30 | −38 | −62 | −49 | −118 | −55 |
| Skatt | 33 | 19 | 24 | 39 | 32 | 76 | 38 |
| Årets resultat | 63 | 58 | 82 | 144 | 110 | 277 | 134 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02 | 2019-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 353 | 582 | 747 | 584 | 664 | 1 013 | 385 |
| Kortfristiga fordringar | 295 | 232 | 184 | 146 | 40 | 36 | 27 |
| Kassa och bank | 26 | 190 | 300 | 812 | 411 | 129 | 241 |
| Omsättningstillgångar | 1 055 | 1 004 | 1 231 | 1 542 | 1 115 | 1 179 | 653 |
| Summa tillgångar | 1 055 | 1 004 | 1 231 | 1 542 | 1 115 | 1 179 | 653 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 523 | 465 | 383 | 490 | 379 | 102 | 69 |
| Eget kapital | 636 | 573 | 515 | 684 | 539 | 429 | 253 |
| Justerat eget kapital | 913 | 852 | 818 | 956 | 762 | 613 | 344 |
| Obeskattade reserver | 349 | 351 | 381 | 343 | 281 | 232 | 114 |
| Kortfristiga skulder | 70 | 80 | 335 | 515 | 295 | 518 | 286 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 055 | 1 004 | 1 231 | 1 542 | 1 115 | 1 179 | 653 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 414 bolag som granskas inom samma bransch hamnar SVNSN Jeans AB över mittlinjen sett till omsättning, med 651 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 22,7 procent, och soliditeten var hög — 60,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 44 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Handel med kläder och skor.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pablo Matias Gundemaro Alfieri (f. 1977) Styrelseledamot
- Mariano Raul Leone (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-30 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med kläder (SNI 47712) |
| Adress | Thujagatan 9, 218 36, Bunkeflostrand Besök: Thujagatan 9, Bunkeflostrand |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |