Aktiebolag Stockholm
Sveriges takspecialist AB
35 sökningar
Omsättning 2026
2,6 mkr
+19,4 %Rörelsemarginal
14,0 %
−2,8 p.e.Soliditet
55,9 %
+26,6 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 595 | 2 174 | 2 005 | 2 134 | 1 845 | 2 372 | 2 736 | 4 623 |
| Rörelseresultat | 363 | 365 | 159 | 17 | −243 | 323 | −62 | 305 |
| Årets resultat | 258 | 197 | 68 | 11 | −248 | 236 | −72 | 222 |
| Eget kapital | 611 | 353 | 155 | 88 | 77 | 525 | 395 | 481 |
| Balansomslutning | 1 093 | 1 204 | 790 | 799 | 906 | 1 716 | 937 | 1 446 |
| Anställda | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 595 | 2 174 | 2 005 | 2 134 | 1 845 | 2 372 | 2 736 | 4 623 |
| Personalkostnader | 1 289 | 873 | 856 | 925 | 1 344 | 1 183 | 1 642 | 3 382 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 58 | 144 | 170 | 0 | 170 | 107 | 81 |
| Övriga externa kostnader | 549 | 696 | 530 | 471 | 402 | 472 | 558 | 530 |
| Övriga rörelseposter, netto | −368 | −182 | −316 | −551 | −342 | −224 | −491 | −325 |
| Rörelseresultat | 363 | 365 | 159 | 17 | −243 | 323 | −62 | 305 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 9 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 1 | 9 | 0 | 3 | 23 | 10 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 359 | 365 | 158 | 17 | −246 | 300 | −72 | 290 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −90 | −40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 101 | 77 | 50 | 6 | 2 | 64 | 0 | 68 |
| Årets resultat | 258 | 197 | 68 | 11 | −248 | 236 | −72 | 222 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 73 | 80 | 64 | 209 | 379 | 379 | 262 | 209 |
| Kortfristiga fordringar | 146 | 194 | 64 | 202 | 145 | 604 | 651 | 401 |
| Kassa och bank | 874 | 930 | 662 | 388 | 382 | 734 | 24 | 836 |
| Omsättningstillgångar | 1 019 | 1 124 | 726 | 591 | 528 | 1 337 | 675 | 1 237 |
| Summa tillgångar | 1 093 | 1 204 | 790 | 799 | 906 | 1 716 | 937 | 1 446 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 303 | 106 | 37 | 27 | 275 | 239 | 417 | 209 |
| Eget kapital | 611 | 353 | 155 | 88 | 77 | 525 | 395 | 481 |
| Justerat eget kapital | 714 | 456 | 187 | 88 | 77 | 525 | 395 | 481 |
| Obeskattade reserver | 130 | 130 | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 | 111 | 349 | 373 |
| Kortfristiga skulder | 352 | 721 | 595 | 711 | 743 | 1 080 | 193 | 592 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 093 | 1 204 | 790 | 799 | 906 | 1 716 | 937 | 1 446 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 492 granskade bolag ligger Sveriges takspecialist AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,0 procent, och soliditeten var hög — 55,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Takarbeten, takmålning, takomläggning, rivning, tegeltak, städ, catering, snöskottning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Cesar Augusto Rifo Erices (f. 1980) Styrelseledamot
- Sihomara Silva Chapa (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-05-26 |
|---|---|
| Bransch | Rivning av hus och byggnader (SNI 43110) |
| Adress | Tenstavägen 88, 163 65, Spånga Besök: Tenstavägen 88, Spånga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |