Aktiebolag Vara
Sverigeblommor AB
70 sökningar
Omsättning 2025
4,9 mkr
+9,4 %Rörelsemarginal
9,2 %
+7,7 p.e.Soliditet
85,2 %
+77,4 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 878 | 4 459 | 4 912 | 5 389 | 5 118 | 3 334 | 2 301 | 1 356 |
| Rörelseresultat | 449 | 69 | −307 | 453 | 486 | −25 | −53 | −16 |
| Årets resultat | 411 | 20 | −348 | 393 | 465 | −33 | −55 | −17 |
| Eget kapital | 485 | 74 | 54 | 486 | 494 | 29 | 36 | 28 |
| Balansomslutning | 569 | 940 | 628 | 788 | 1 156 | 287 | 274 | 185 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 878 | 4 459 | 4 912 | 5 389 | 5 118 | 3 334 | 2 301 | 1 356 |
| Personalkostnader | 535 | 1 143 | 746 | 784 | 573 | 416 | 121 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 99 | 115 | 116 | 117 | 66 | 37 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 1 166 | 1 032 | 1 190 | 1 524 | 1 386 | 869 | 553 | 402 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 656 | −2 116 | −3 168 | −2 512 | −2 556 | −2 008 | −1 643 | −946 |
| Rörelseresultat | 449 | 69 | −307 | 453 | 486 | −25 | −53 | −16 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 27 | 49 | 41 | 60 | 21 | 8 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 422 | 20 | −348 | 393 | 465 | −33 | −55 | −17 |
| Skatt | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 411 | 20 | −348 | 393 | 465 | −33 | −55 | −17 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 | 102 | 211 | 285 | 325 | 189 | 163 | 116 |
| Varulager | 120 | 269 | 219 | 169 | 177 | 0 | 64 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 239 | 99 | 77 | 266 | 264 | 87 | 28 | 57 |
| Kassa och bank | 180 | 470 | 121 | 68 | 391 | 12 | 19 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 539 | 838 | 417 | 503 | 831 | 99 | 111 | 70 |
| Summa tillgångar | 569 | 940 | 628 | 788 | 1 156 | 287 | 274 | 185 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 24 | 4 | 352 | 443 | −21 | −13 | −859 | −842 |
| Eget kapital | 485 | 74 | 54 | 486 | 494 | 29 | 36 | 28 |
| Justerat eget kapital | 485 | 74 | 54 | 486 | 494 | 29 | 36 | 28 |
| Långfristiga skulder | 0 | 292 | 349 | 0 | 524 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 84 | 574 | 225 | 302 | 138 | 258 | 238 | 157 |
| Summa eget kapital och skulder | 569 | 940 | 628 | 788 | 1 156 | 287 | 274 | 185 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 001 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sverigeblommor AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 85,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Vara.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av blommor och annan förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magnus Rameh Sfeir (f. 1989) Styrelseledamot
- Yazzmine Peci (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-06-14 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel (SNI 47761) |
| Adress | Trädgårdsvägen 4, 524 41, Ljung Besök: Trädgårdsvägen 4, Ljung |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |