Aktiebolag Kungsbacka
Svensson Solutions AB
8 sökningar
1,6 mkr
+4,8 %39,8 %
−4,6 p.e.51,8 %
−14,7 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 581 | 1 508 | 726 |
| Rörelseresultat | 629 | 670 | 433 |
| Årets resultat | 317 | 527 | 256 |
| Eget kapital | 605 | 808 | 281 |
| Balansomslutning | 1 168 | 1 215 | 662 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 581 | 1 508 | 726 |
| Personalkostnader | 851 | 804 | 268 |
| Övriga externa kostnader | 101 | 34 | 24 |
| Rörelseresultat | 629 | 670 | 433 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader | 49 | 4 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 580 | 667 | 431 |
| Bokslutsdispositioner | −162 | 0 | −108 |
| Skatt | 100 | 140 | 67 |
| Årets resultat | 317 | 527 | 256 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 343 | 393 | 350 |
| Kassa och bank | 825 | 822 | 312 |
| Omsättningstillgångar | 1 168 | 1 215 | 662 |
| Summa tillgångar | 1 168 | 1 215 | 662 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 263 | 256 | 0 |
| Eget kapital | 605 | 808 | 281 |
| Justerat eget kapital | 820 | 894 | 367 |
| Obeskattade reserver | 271 | 108 | 108 |
| Kortfristiga skulder | 292 | 299 | 273 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 168 | 1 215 | 662 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 19 606 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Svensson Solutions AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 39,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 51,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Bolaget hör hemma i Kungsbacka.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom web och applikationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva förvaltning av värdepapper.
Styrelse & ledning
- Henrik Svensson (f. 1992) Styrelseledamot
- John-Erik Svensson (f. 1953) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-05-22 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Vråbovägen 28, 439 34, Onsala Besök: Vråbovägen 28, Onsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |