Aktiebolag Stockholm
Svenska Säkerhetskompaniet AB
119 sökningar
13,8 mkr
+8,6 %21,1 %
−0,7 p.e.54,8 %
−4,4 p.e.7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 751 | 12 666 | 15 350 | 9 319 | 9 673 | 10 790 | 15 505 | 14 438 |
| Rörelseresultat | 2 904 | 2 766 | 3 045 | 577 | 965 | 1 337 | 2 850 | 2 073 |
| Årets resultat | 2 044 | 2 189 | 2 415 | 411 | 730 | 1 005 | 2 209 | 1 579 |
| Eget kapital | 2 543 | 2 599 | 3 410 | 1 745 | 2 084 | 3 055 | 2 350 | 1 741 |
| Balansomslutning | 4 637 | 4 388 | 5 706 | 3 729 | 3 892 | 4 642 | 4 442 | 3 728 |
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 751 | 12 666 | 15 350 | 9 319 | 9 673 | 10 790 | 15 505 | 14 438 |
| Personalkostnader | 5 095 | 5 161 | 4 440 | 4 640 | 4 649 | 4 783 | 4 942 | 4 534 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 330 | 2 210 | 2 287 | 1 919 | 1 864 | 2 031 | 1 778 | 2 074 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 406 | −2 517 | −5 578 | −2 183 | −2 195 | −2 639 | −5 935 | −5 757 |
| Rörelseresultat | 2 904 | 2 766 | 3 045 | 577 | 965 | 1 337 | 2 850 | 2 073 |
| Ränteintäkter | 30 | 68 | 46 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 2 933 | 2 834 | 3 090 | 580 | 965 | 1 338 | 2 850 | 2 073 |
| Bokslutsdispositioner | −300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 589 | 645 | 676 | 169 | 235 | 333 | 641 | 494 |
| Årets resultat | 2 044 | 2 189 | 2 415 | 411 | 730 | 1 005 | 2 209 | 1 579 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 372 | 154 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 180 | 208 | 212 | 305 | 247 | 234 | 221 | 241 |
| Kortfristiga fordringar | 1 479 | 2 175 | 3 801 | 2 669 | 2 317 | 2 483 | 1 973 | 2 418 |
| Kassa och bank | 2 606 | 1 851 | 1 693 | 755 | 1 328 | 1 925 | 2 248 | 1 069 |
| Omsättningstillgångar | 4 265 | 4 234 | 5 706 | 3 729 | 3 892 | 4 642 | 4 442 | 3 728 |
| Summa tillgångar | 4 637 | 4 388 | 5 706 | 3 729 | 3 892 | 4 642 | 4 442 | 3 728 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 379 | 290 | 875 | 1 214 | 1 234 | 1 930 | 21 | 42 |
| Eget kapital | 2 543 | 2 599 | 3 410 | 1 745 | 2 084 | 3 055 | 2 350 | 1 741 |
| Justerat eget kapital | 2 781 | 2 599 | 3 410 | 1 745 | 2 084 | 3 055 | 2 350 | 1 741 |
| Obeskattade reserver | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 794 | 1 789 | 2 296 | 1 984 | 1 808 | 1 587 | 2 092 | 1 987 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 637 | 4 388 | 5 706 | 3 729 | 3 892 | 4 642 | 4 442 | 3 728 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 0 | 0 | 0 | 500 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 075 granskade bolag ligger Svenska Säkerhetskompaniet AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 13,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 21,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 54,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Stockholm.
Aktiebolaget skall bedriva konsultation, service- och försäljningsuppdrag inom områdena konst, bygg, transport och säkerhet (brand-, inbrotts- och personskydd). Handel med värdepapper, äga och förvalta aktier och andelar och andra värdepapper. Handel med och äga fast egendom samt ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lars Erik Roxell (f. 1956) Styrelseledamot
- Markus Roxell (f. 1994) Styrelsesuppleant
- Lena Roxell (f. 1967) Styrelsesuppleant
- Joakim Åhsberg (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-10-29 |
|---|---|
| Bransch | Andra bygginstallationer (SNI 43240) |
| Adress | Ranhammarsvägen 20, 168 67, Bromma Besök: Ranhammarsvägen 20, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-4466370 |