Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Svenska Höjdliftar AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Svenska Höjdliftar AB ökade omsättningen med 39 procent senaste året. Medianen bland branschens 186 jämförbara bolag är -3 procent.
Rörelsemarginalen är 14,1 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 53,4 procent — branschens median är 44,2 procent.
Bolaget har 13 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +38,8 % | 19 | 186 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 39 | 185 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 % | 10 | 186 | 95 % |
| Soliditet | 53,4 % | 66 | 185 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 787 tkr | 26 | 186 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 534 tkr | 21 | 186 | 89 % |
| Nettoomsättning | 49 231 tkr | 42 | 186 | 77 % |
| Rörelseresultat | 6 936 tkr | 18 | 186 | 90 % |
| Antal anställda | 13 | 61 | 186 | 67 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +38,8 % | 2 422 | 24 743 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 4 911 | 24 710 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 % | 4 438 | 24 752 | 82 % |
| Soliditet | 53,4 % | 9 447 | 24 704 | 62 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 787 tkr | 5 244 | 24 753 | 79 % |
| Rörelseresultat per anställd | 534 tkr | 3 183 | 24 753 | 87 % |
| Nettoomsättning | 49 231 tkr | 6 554 | 24 753 | 74 % |
| Rörelseresultat | 6 936 tkr | 3 668 | 24 753 | 85 % |
| Antal anställda | 13 | 8 822 | 24 753 | 64 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +38,8 % | 7 024 | 87 562 | 92 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 16 764 | 87 475 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 % | 12 144 | 87 581 | 86 % |
| Soliditet | 53,4 % | 34 114 | 87 381 | 61 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 787 tkr | 16 883 | 87 582 | 81 % |
| Rörelseresultat per anställd | 534 tkr | 9 943 | 87 582 | 89 % |
| Nettoomsättning | 49 231 tkr | 19 863 | 87 582 | 77 % |
| Rörelseresultat | 6 936 tkr | 10 633 | 87 582 | 88 % |
| Antal anställda | 13 | 27 399 | 87 582 | 69 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .