Aktiebolag Växjö
Svensk Thermisk Svetsning i Växjö AB
126 sökningar
Omsättning 2026
1,8 mkr
+129,2 %Rörelsemarginal
11,7 %
+11,7 p.e.Soliditet
35,7 %
−6,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 820 | 794 | 484 | 595 | 884 | 396 | 380 | 379 |
| Rörelseresultat | 213 | 0 | −87 | −63 | −17 | 47 | −31 | 50 |
| Årets resultat | 212 | 0 | −87 | −65 | −18 | 47 | −32 | 50 |
| Eget kapital | 326 | 114 | 114 | 138 | 202 | 220 | 174 | 206 |
| Balansomslutning | 914 | 272 | 292 | 321 | 510 | 330 | 211 | 244 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 820 | 794 | 484 | 595 | 884 | 396 | 380 | 379 |
| Personalkostnader | 241 | 126 | 187 | 186 | 306 | 249 | 271 | 169 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 51 | 62 | 67 | 67 | 20 | 23 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 179 | 173 | 167 | 140 | 98 | 70 | 66 | 96 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 136 | −444 | −155 | −265 | −430 | −10 | −51 | −45 |
| Rörelseresultat | 213 | 0 | −87 | −63 | −17 | 47 | −31 | 50 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 212 | 0 | −87 | −65 | −18 | 47 | −32 | 50 |
| Årets resultat | 212 | 0 | −87 | −65 | −18 | 47 | −32 | 50 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 | 68 | 94 | 156 | 223 | 130 | 71 | 36 |
| Kortfristiga fordringar | 730 | 152 | 155 | 118 | 151 | 26 | 54 | 102 |
| Kassa och bank | 168 | 52 | 43 | 47 | 136 | 174 | 86 | 106 |
| Omsättningstillgångar | 898 | 204 | 198 | 165 | 288 | 200 | 140 | 208 |
| Summa tillgångar | 914 | 272 | 292 | 321 | 510 | 330 | 211 | 244 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −6 | −6 | 18 | 83 | 100 | 53 | 86 | 36 |
| Eget kapital | 326 | 114 | 114 | 138 | 202 | 220 | 174 | 206 |
| Justerat eget kapital | 326 | 114 | 114 | 138 | 202 | 220 | 174 | 206 |
| Kortfristiga skulder | 588 | 158 | 178 | 183 | 308 | 110 | 37 | 38 |
| Summa eget kapital och skulder | 914 | 272 | 292 | 321 | 510 | 330 | 211 | 244 |
| Ansvarsförbindelser | 98 | 98 | 98 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 156 granskade bolag ligger Svensk Thermisk Svetsning i Växjö AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,7 procent, och soliditeten var god — 35,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 129 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Växjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom nedan nämnda områden samt idka därmed förenlig verksamhet, svetsarbeten, spårunderhåll och byggnadsarbeten.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ola Salomonsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Britta Salomonsson (f. 1944) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-05-14 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Hasselgården 1, 355 93, Växjö Besök: Hasselgården 1, Växjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-3149370 |