Aktiebolag Huddinge
Svensk Skyttesupport AB
106 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
−17,5 %Rörelsemarginal
19,5 %
+3,7 p.e.Soliditet
84,3 %
+4,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 339 | 1 624 | 1 624 | 1 638 | 1 359 |
| Rörelseresultat | 261 | 256 | 261 | 269 | 307 |
| Årets resultat | 221 | 222 | 216 | 260 | 284 |
| Eget kapital | 1 619 | 1 398 | 1 176 | 960 | 1 040 |
| Balansomslutning | 1 920 | 1 759 | 1 540 | 1 354 | 1 420 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 339 | 1 624 | 1 624 | 1 638 | 1 359 |
| Personalkostnader | 5 | 10 | 11 | 11 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 116 | 137 | 124 | 148 | 131 |
| Övriga rörelseposter, netto | −957 | −1 221 | −1 228 | −1 210 | −911 |
| Rörelseresultat | 261 | 256 | 261 | 269 | 307 |
| Ränteintäkter | 17 | 24 | 10 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 278 | 279 | 272 | 268 | 307 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 60 | 52 |
| Skatt | 57 | 57 | 56 | 68 | 75 |
| Årets resultat | 221 | 222 | 216 | 260 | 284 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 407 | 447 | 486 | 510 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 26 | 35 | 6 | 447 |
| Kassa och bank | 1 486 | 1 286 | 1 019 | 838 | 967 |
| Omsättningstillgångar | 1 920 | 1 759 | 1 540 | 1 354 | 1 420 |
| Summa tillgångar | 1 920 | 1 759 | 1 540 | 1 354 | 1 420 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 348 | 1 126 | 910 | 650 | 706 |
| Eget kapital | 1 619 | 1 398 | 1 176 | 960 | 1 040 |
| Justerat eget kapital | 1 619 | 1 398 | 1 176 | 960 | 1 088 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 |
| Kortfristiga skulder | 301 | 361 | 364 | 394 | 320 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 920 | 1 759 | 1 540 | 1 354 | 1 420 |
| Ansvarsförbindelser | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svensk Skyttesupport AB 1,3 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 19,5 procent, och soliditeten var hög — 84,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva försäljning av jakt-, skytte- och friluftsartiklar samt utbildning och eventverksamhet inom jakt, skytte och friluftsliv. Bolaget ska även utföra planering, projektering, service och underhåll av skytteanläggningar samt därtill hörande verksamheter. I verksamheten ingår konsult- verksamhet inom bilglasrelaterade frågor samt service, reparationer och underhåll av motorfordon.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Thomas Norén (f. 1957) Verkställande direktör
Styrelse
- Thomas Norén (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Jimmie Swanberg (f. 1986) Styrelseledamot
- Irene Lundström (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-04-28 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631) |
| Adress | Yrkesvägen 43, 141 43, Huddinge Besök: Yrkesvägen 43, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |