Aktiebolag Stockholm
Svensk Risimport Aktiebolag
156 sökningar
Omsättning 2024
4,2 mkr
−39,2 %Rörelsemarginal
-2,4 %
+0,7 p.e.Soliditet
31,5 %
−1,4 p.e.Anställda
5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 183 | 6 882 | 6 460 | 6 265 | 8 971 | 10 592 | 12 882 |
| Rörelseresultat | −100 | −215 | 60 | −659 | −742 | 54 | −1 293 |
| Årets resultat | −106 | −222 | 50 | −697 | −793 | −4 | −1 093 |
| Eget kapital | 1 377 | 1 483 | 1 705 | 1 655 | 1 452 | 2 245 | 2 249 |
| Balansomslutning | 4 367 | 4 510 | 4 709 | 6 173 | 6 856 | 8 063 | 8 771 |
| Anställda | 5 | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 183 | 6 882 | 6 460 | 6 265 | 8 971 | 10 592 | 12 882 |
| Personalkostnader | 1 633 | 2 436 | 1 984 | 3 176 | 3 097 | 3 080 | 3 099 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 22 | 80 | 160 | 218 | 218 | 265 |
| Övriga externa kostnader | 307 | 376 | 348 | 539 | 713 | 452 | 752 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 329 | −4 263 | −3 988 | −3 049 | −5 685 | −6 788 | −10 059 |
| Rörelseresultat | −100 | −215 | 60 | −659 | −742 | 54 | −1 293 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 10 | 9 | 38 | 52 | 58 | 134 |
| Resultat efter finansiella poster | −106 | −222 | 50 | −697 | −793 | −4 | −1 426 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 333 |
| Årets resultat | −106 | −222 | 50 | −697 | −793 | −4 | −1 093 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 33 | 46 | 69 | 124 | 284 | 437 | 611 |
| Varulager | 1 735 | 2 023 | 1 923 | 2 044 | 2 208 | 1 911 | 2 539 |
| Kortfristiga fordringar | 406 | 746 | 788 | 689 | 1 425 | 1 744 | 2 849 |
| Kassa och bank | 2 193 | 1 695 | 1 929 | 3 316 | 2 939 | 3 971 | 2 772 |
| Omsättningstillgångar | 4 335 | 4 464 | 4 641 | 6 049 | 6 573 | 7 626 | 8 160 |
| Summa tillgångar | 4 367 | 4 510 | 4 709 | 6 173 | 6 856 | 8 063 | 8 771 |
| Aktiekapital | 975 | 975 | 975 | 975 | 975 | 975 | 975 |
| Balanserat resultat | 313 | 535 | 485 | 282 | 1 075 | 1 079 | 2 172 |
| Eget kapital | 1 377 | 1 483 | 1 705 | 1 655 | 1 452 | 2 245 | 2 249 |
| Justerat eget kapital | 1 377 | 1 483 | 1 705 | 1 655 | 1 452 | 2 245 | 2 249 |
| Långfristiga skulder | 2 464 | 2 465 | 2 491 | 2 491 | 3 391 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 526 | 562 | 513 | 2 027 | 2 013 | 5 818 | 6 522 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 367 | 4 510 | 4 709 | 6 173 | 6 856 | 8 063 | 8 771 |
| Ställda säkerheter | 12 143 | 12 143 | 12 143 | 12 000 | 12 000 | 12 000 | 12 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 32 granskade bolag ligger Svensk Risimport Aktiebolag över mittlinjen räknat på omsättning, med 4,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,4 procent, och soliditeten var god — 31,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 39 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva import och export av livsmedel, förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- John Vartan Demirian (f. 1984) Styrelseledamot
- Jan Vahan Demirian (f. 1987) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Hans Sundstrand (f. 1956) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Svensk Risimport Fastigheter AB (556924-9047) |
|---|---|
| Koncernmoder | Svensk Risimport Fastigheter AB (556924-9047) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-10-06 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av frukostflingor, mixer och andra livsmedelsberedningar av kvarnprodukter (SNI 10612) |
| Adress | Fakturavägen 10, 175 62, Järfälla Besök: Fakturavägen 10, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7616810 |