Aktiebolag Stockholm
Svensk publiksäkerhet AB
77 sökningar
Omsättning 2025
866 tkr
+80,8 %Rörelsemarginal
-51,0 %
Soliditet
75,0 %
−4,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 866 | 479 | 1 323 | 0 | 379 | 49 | 349 | 408 |
| Rörelseresultat | −442 | −1 106 | 18 | 0 | 212 | −85 | 7 | 0 |
| Årets resultat | −208 | −1 108 | 2 398 | 0 | 181 | 0 | 7 | 0 |
| Eget kapital | 718 | 926 | 2 434 | 0 | 187 | 6 | 93 | 86 |
| Balansomslutning | 957 | 1 167 | 3 203 | 0 | 532 | 404 | 601 | 98 |
| Anställda | 1 | 1 | 3 | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 866 | 479 | 1 323 | 0 | 379 | 49 | 349 | 408 |
| Personalkostnader | 1 010 | 987 | 751 | 0 | 145 | 62 | 164 | 357 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 37 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 398 | 561 | 513 | 0 | 3 | 47 | 133 | 92 |
| Övriga rörelseposter, netto | 144 | — | −25 | — | −19 | −25 | −45 | 41 |
| Rörelseresultat | −442 | −1 106 | 18 | 0 | 212 | −85 | 7 | 0 |
| Ränteintäkter | 245 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 2 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −208 | −1 108 | 2 403 | 0 | 212 | −85 | 7 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | −31 | 0 | 0 | 39 |
| Skatt | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −208 | −1 108 | 2 398 | 0 | 181 | 0 | 7 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 405 | 449 | 346 | 0 | 332 | 270 | 270 | 25 |
| Varulager | 52 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 335 | 410 | 2 596 | 0 | −3 | 118 | 34 | 69 |
| Kassa och bank | 165 | 277 | 261 | 0 | 203 | 17 | 297 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 552 | 718 | 2 857 | 0 | 200 | 135 | 331 | 74 |
| Summa tillgångar | 957 | 1 167 | 3 203 | 0 | 532 | 404 | 601 | 98 |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 0 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Balanserat resultat | 875 | 1 983 | −15 | 0 | −45 | 35 | 35 | 71 |
| Eget kapital | 718 | 926 | 2 434 | 0 | 187 | 6 | 93 | 86 |
| Justerat eget kapital | 718 | 926 | 2 434 | 0 | 212 | 6 | 93 | 86 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 245 | 245 | 245 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 239 | 241 | 769 | 0 | 69 | 153 | 263 | 12 |
| Summa eget kapital och skulder | 957 | 1 167 | 3 203 | 0 | 532 | 404 | 601 | 98 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 456 granskade bolag ligger Svensk publiksäkerhet AB strax under mitten räknat på omsättning, med 866 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -51,0 procent, och soliditeten var hög — 75,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 81 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva ordnings-, säkerhets- och organisatoriskt arbete i samband med publika engagemang samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Robert Jurek Garabedian (f. 1989) Styrelseledamot
- Jurek Garabedian (f. 1951) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-29 |
|---|---|
| Bransch | Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010) |
| Adress | Ateljévägen 26, 172 79, Sundbyberg Besök: Ateljévägen 26, Sundbyberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |