Aktiebolag Haninge
Svenlins Bygg Team AB
56 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
−36,5 %Rörelsemarginal
4,8 %
+6,7 p.e.Soliditet
18,5 %
+16,1 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 145 | 1 804 | 4 148 | 6 608 | 3 993 | 6 413 | 2 523 | 4 471 |
| Rörelseresultat | 55 | −34 | −391 | 448 | −4 | −1 367 | −209 | −165 |
| Årets resultat | 48 | −44 | −402 | 446 | −9 | −1 217 | 3 | 0 |
| Eget kapital | 55 | 7 | 51 | 502 | 56 | −35 | 1 082 | 1 080 |
| Balansomslutning | 297 | 284 | 587 | 974 | 706 | 1 094 | 1 445 | 1 812 |
| Anställda | 1 | 2 | 4 | 8 | 8 | 11 | 9 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 | 2018-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 145 | 1 804 | 4 148 | 6 608 | 3 993 | 6 413 | 2 523 | 4 471 |
| Personalkostnader | 413 | 860 | 2 192 | 2 763 | 1 989 | 3 986 | 1 809 | 3 274 |
| Av- och nedskrivningar | 41 | 41 | 47 | 10 | 2 | 46 | 69 | 69 |
| Övriga externa kostnader | 756 | 584 | 1 176 | 993 | 888 | 1 054 | 661 | 717 |
| Övriga rörelseposter, netto | 120 | −353 | −1 124 | −2 394 | −1 118 | −2 694 | −193 | −576 |
| Rörelseresultat | 55 | −34 | −391 | 448 | −4 | −1 367 | −209 | −165 |
| Räntekostnader | 6 | 10 | 11 | 1 | 5 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 48 | −44 | −402 | 446 | −9 | −1 367 | −210 | −166 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 222 | 172 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 5 |
| Årets resultat | 48 | −44 | −402 | 446 | −9 | −1 217 | 3 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 | 2018-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 97 | 119 | 177 | 237 | 28 | 0 | 173 | 242 |
| Kortfristiga fordringar | 110 | 150 | 142 | 262 | 579 | 1 011 | 606 | 695 |
| Kassa och bank | 90 | 15 | 268 | 475 | 99 | 83 | 665 | 875 |
| Omsättningstillgångar | 200 | 164 | 410 | 737 | 677 | 1 094 | 1 272 | 1 570 |
| Summa tillgångar | 297 | 284 | 587 | 974 | 706 | 1 094 | 1 445 | 1 812 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −43 | 1 | 453 | 6 | −85 | 1 032 | 1 029 | 1 030 |
| Eget kapital | 55 | 7 | 51 | 502 | 56 | −35 | 1 082 | 1 080 |
| Justerat eget kapital | 55 | 7 | 51 | 502 | 56 | −35 | 1 201 | 1 375 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 372 |
| Långfristiga skulder | 113 | 144 | 92 | 118 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 129 | 133 | 444 | 354 | 650 | 1 129 | 213 | 360 |
| Summa eget kapital och skulder | 297 | 284 | 587 | 974 | 706 | 1 094 | 1 445 | 1 812 |
| Ställda säkerheter | 73 | 109 | 146 | 182 | 0 | 0 | 0 | 150 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 150 | 150 | 200 | 200 | 100 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 663 granskade bolag ligger Svenlins Bygg Team AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,8 procent, och soliditeten var måttlig — 18,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 37 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva bygg- och måleriverksamhet samt köp och försäljning av fastigheter och tomtmark jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Charles Ernhoff (f. 1978) Verkställande direktör
Styrelse
- Charles Ernhoff (f. 1978) Styrelseledamot
- Mary Ann Engman (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-01-14 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Träffgatan 4, 136 44, Handen Besök: Träffgatan 4, Handen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |