Aktiebolag Orust
Sven Engbergs Bygg AB
43 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
+0,3 %Rörelsemarginal
-1,6 %
−3,7 p.e.Soliditet
43,9 %
+5,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 856 | 2 848 | 1 783 | 2 958 | 2 202 | 1 968 | 1 776 | 1 772 |
| Rörelseresultat | −47 | 59 | −35 | 63 | −23 | 113 | 5 | 179 |
| Årets resultat | −49 | 52 | −53 | 52 | −28 | 85 | 2 | 140 |
| Eget kapital | 300 | 349 | 297 | 350 | 297 | 326 | 241 | 239 |
| Balansomslutning | 683 | 902 | 924 | 1 043 | 910 | 882 | 496 | 403 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 856 | 2 848 | 1 783 | 2 958 | 2 202 | 1 968 | 1 776 | 1 772 |
| Personalkostnader | 613 | 539 | 528 | 496 | 538 | 517 | 560 | 461 |
| Av- och nedskrivningar | 85 | 88 | 88 | 79 | 64 | 38 | 3 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 363 | 179 | 187 | 228 | 205 | 187 | 134 | 74 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 842 | −1 983 | −1 015 | −2 092 | −1 418 | −1 113 | −1 074 | −1 056 |
| Rörelseresultat | −47 | 59 | −35 | 63 | −23 | 113 | 5 | 179 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 8 | 18 | 11 | 5 | 5 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −49 | 52 | −53 | 52 | −28 | 108 | 3 | 179 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 1 | 39 |
| Årets resultat | −49 | 52 | −53 | 52 | −28 | 85 | 2 | 140 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 44 | 151 | 239 | 328 | 328 | 267 | 70 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 480 | 473 | 656 | 325 | 309 | 349 | 267 | 200 |
| Kassa och bank | 159 | 278 | 29 | 390 | 273 | 266 | 159 | 195 |
| Omsättningstillgångar | 639 | 751 | 685 | 715 | 581 | 615 | 426 | 396 |
| Summa tillgångar | 683 | 902 | 924 | 1 043 | 910 | 882 | 496 | 403 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 299 | 247 | 300 | 248 | 275 | 191 | 189 | 49 |
| Eget kapital | 300 | 349 | 297 | 350 | 297 | 326 | 241 | 239 |
| Justerat eget kapital | 300 | 349 | 297 | 350 | 297 | 326 | 241 | 239 |
| Långfristiga skulder | 58 | 19 | 170 | 326 | 245 | 186 | 62 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 325 | 534 | 457 | 367 | 368 | 370 | 193 | 164 |
| Summa eget kapital och skulder | 683 | 902 | 924 | 1 043 | 910 | 882 | 496 | 403 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sven Engbergs Bygg AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 43,9 procent får betecknas som god. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Orust.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Nybyggnation, tillbyggnation, renoveringar samt inredningssnickerier inom byggsektorn, främst inom fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sven Lundin Engberg (f. 1974) Styrelseledamot
- Annica Lundin Engberg (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Hede 115, 472 92, Stillingsön Besök: Hede 115, Stillingsön |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |