Aktiebolag Stockholm
Svartpunkt AB
63 sökningar
Omsättning 2025
811 tkr
+10,0 %Rörelsemarginal
-0,9 %
+20,3 p.e.Soliditet
93,6 %
+2,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 811 | 737 | 826 | 912 | 807 | 1 053 | 1 407 |
| Rörelseresultat | −7 | −156 | −169 | 57 | −12 | 233 | 280 |
| Årets resultat | 2 | −13 | −109 | 42 | 7 | 132 | 146 |
| Eget kapital | 975 | 973 | 1 085 | 1 194 | 1 152 | 1 145 | 1 013 |
| Balansomslutning | 1 042 | 1 064 | 1 277 | 2 210 | 2 187 | 2 232 | 2 394 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 811 | 737 | 826 | 912 | 807 | 1 053 | 1 407 |
| Personalkostnader | 543 | 586 | 462 | 436 | 426 | 262 | 440 |
| Av- och nedskrivningar | 41 | 48 | 49 | 81 | 76 | 100 | 105 |
| Övriga externa kostnader | 181 | 210 | 401 | 287 | 287 | 338 | 487 |
| Övriga rörelseposter, netto | −53 | −49 | −83 | −51 | −30 | −120 | −95 |
| Rörelseresultat | −7 | −156 | −169 | 57 | −12 | 233 | 280 |
| Ränteintäkter | 10 | 15 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 1 | 2 | 3 | 3 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | −144 | −310 | 54 | −15 | 229 | 274 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 134 | 230 | 0 | 25 | −59 | −75 |
| Skatt | 1 | 3 | 29 | 12 | 3 | 38 | 53 |
| Årets resultat | 2 | −13 | −109 | 42 | 7 | 132 | 146 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 83 | 123 | 146 | 1 888 | 1 947 | 1 881 | 1 982 |
| Kortfristiga fordringar | 214 | 172 | 145 | 299 | 122 | 217 | 189 |
| Kassa och bank | 745 | 769 | 986 | 23 | 117 | 134 | 223 |
| Omsättningstillgångar | 959 | 940 | 1 131 | 322 | 240 | 351 | 412 |
| Summa tillgångar | 1 042 | 1 064 | 1 277 | 2 210 | 2 187 | 2 232 | 2 394 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 873 | 886 | 1 094 | 1 052 | 1 045 | 913 | 767 |
| Eget kapital | 975 | 973 | 1 085 | 1 194 | 1 152 | 1 145 | 1 013 |
| Justerat eget kapital | 975 | 973 | 1 192 | 1 484 | 1 441 | 1 454 | 1 275 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 135 | 365 | 364 | 389 | 330 |
| Kortfristiga skulder | 67 | 91 | 57 | 651 | 671 | 698 | 1 051 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 042 | 1 064 | 1 277 | 2 210 | 2 187 | 2 232 | 2 394 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 259 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Svartpunkt AB i den övre halvan sett till omsättning, med 811 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -0,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 93,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska tillhandahålla fotografiska och journalistiska tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jennifer Glans (f. 1975) Styrelseledamot
- Magnus Glans (f. 1974) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Fotoverksamhet (SNI 74200) |
| Adress | Sandavägen 58, 645 93, Strängnäs Besök: Sandavägen 58, Strängnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |