starkabolag.se

Aktiebolag Simrishamn

Svabesholm Drift AB

53 sökningar

Omsättning 2025

485 tkr

+26,3 %
Rörelsemarginal

13,0 %

−38,6 p.e.
Soliditet

42,4 %

−0,1 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning485384481520455
Rörelseresultat63198−199187288
Årets resultat51161−130155173
Eget kapital491440279409254
Balansomslutning1 1571 0359281 2241 266
Anställda11100
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning485384481520455
Personalkostnader09213600
Av- och nedskrivningar6873121121115
Övriga externa kostnader625292773540444
Övriga rörelseposter, netto271271350328392
Rörelseresultat63198−199187288
Ränteintäkter250——
Räntekostnader011070
Resultat efter finansiella poster65202−200187218
Bokslutsdispositioner007000
Skatt134203245
Årets resultat51161−130155173

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1078237357448
Varulager103118818378
Kortfristiga fordringar53368610478
Kassa och bank991803524680662
Omsättningstillgångar1 147956691866818
Summa tillgångar1 1571 0359281 2241 266
Aktiekapital2525252525
Balanserat resultat41525438422956
Eget kapital491440279409254
Justerat eget kapital491440279465310
Obeskattade reserver0007070
Långfristiga skulder503377379372375
Kortfristiga skulder163218270373567
Summa eget kapital och skulder1 1571 0359281 2241 266

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Svabesholm Drift AB 485 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3,2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 13,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 42,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 26 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Simrishamn.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget skall bedriva produktion, jordbruksrörelse och utföra uppdrag inom naturbruk och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Svabesholm Drift AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Svabesholm Drift AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Svabesholm Drift AB (559277-0035)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2020-10-15
Bransch Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter (SNI 01110)
Adress
Svabesholm, 277 35, Kivik
Besök: Svabesholm, Kivik
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad