Aktiebolag Stockholm
SVAB Snickeri & Design AB
18 sökningar
6,3 mkr
+50,1 %-5,7 %
−10,2 p.e.2,8 %
−20,7 p.e.4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 270 | 4 176 | 6 113 |
| Rörelseresultat | −357 | 188 | 81 |
| Årets resultat | −373 | 139 | 57 |
| Eget kapital | 28 | 221 | 82 |
| Balansomslutning | 1 016 | 944 | 1 261 |
| Anställda | 4 | 3 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 270 | 4 176 | 6 113 |
| Personalkostnader | 2 949 | 1 635 | 2 220 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 755 | 574 | 877 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 910 | −1 766 | −2 933 |
| Rörelseresultat | −357 | 188 | 81 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 0 |
| Räntekostnader | 17 | 8 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −373 | 183 | 80 |
| Skatt | 0 | 44 | 23 |
| Årets resultat | −373 | 139 | 57 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 19 | 33 | 46 |
| Kortfristiga fordringar | 997 | 879 | 1 059 |
| Kassa och bank | 0 | 32 | 156 |
| Omsättningstillgångar | 997 | 911 | 1 214 |
| Summa tillgångar | 1 016 | 944 | 1 261 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 96 | 57 | 0 |
| Eget kapital | 28 | 221 | 82 |
| Justerat eget kapital | 28 | 221 | 82 |
| Långfristiga skulder | 359 | 23 | 22 |
| Kortfristiga skulder | 629 | 700 | 1 157 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 016 | 944 | 1 261 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 9 488 bolag som granskas inom samma bransch hamnar SVAB Snickeri & Design AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 6,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -5,7 procent, och soliditeten var låg — 2,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 50 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Stockholm.
Verksamheten kommer att sälja tjänster inom bygg såsom snickeri, målning, kakel, golv och ventilation och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Rolando Esteban Dondero Acuña (f. 1980) Styrelseledamot
- Patricia Montenegro Dondero (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-11 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Segelflygsgatan 7, 128 33, Skarpnäck Besök: Segelflygsgatan 7, Skarpnäck |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |