Aktiebolag Stockholm
Sustera Inspection AB
266 sökningar
16,2 mkr
−17,0 %-12,5 %
−16,2 p.e.1,5 %
−35,6 p.e.12
−25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 198 | 19 527 | 13 022 | 15 278 | 10 036 |
| Rörelseresultat | −2 029 | 708 | 916 | 2 387 | 1 602 |
| Årets resultat | −1 929 | −63 | 163 | 1 853 | 1 246 |
| Eget kapital | 102 | 3 531 | 3 594 | 3 431 | 1 778 |
| Balansomslutning | 6 822 | 9 520 | 7 571 | 5 979 | 4 639 |
| Anställda | 12 | 16 | 11 | 10 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 198 | 19 527 | 13 022 | 15 278 | 10 036 |
| Personalkostnader | 11 932 | 12 769 | 7 877 | 8 617 | 4 648 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 91 | 95 | 95 | 91 |
| Övriga externa kostnader | 4 484 | 4 100 | 2 536 | 2 087 | 1 422 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 809 | −1 859 | −1 598 | −2 092 | −2 273 |
| Rörelseresultat | −2 029 | 708 | 916 | 2 387 | 1 602 |
| Ränteintäkter | 4 | 6 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 5 | 2 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 029 | 709 | 914 | 2 385 | 1 605 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 100 | −972 | −700 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 51 | 532 | 359 |
| Årets resultat | −1 929 | −63 | 163 | 1 853 | 1 246 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 91 | 185 | 280 |
| Kortfristiga fordringar | 3 350 | 7 367 | 4 682 | 2 572 | 3 974 |
| Kassa och bank | 3 472 | 2 153 | 2 798 | 3 222 | 384 |
| Omsättningstillgångar | 6 822 | 9 520 | 7 480 | 5 794 | 4 359 |
| Summa tillgångar | 6 822 | 9 520 | 7 571 | 5 979 | 4 639 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 931 | 3 494 | 3 331 | 1 478 | 432 |
| Eget kapital | 102 | 3 531 | 3 594 | 3 431 | 1 778 |
| Justerat eget kapital | 102 | 3 531 | 3 753 | 3 590 | 1 937 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 200 | 200 | 200 |
| Långfristiga skulder | 121 | 1 793 | 821 | 120 | 428 |
| Kortfristiga skulder | 6 599 | 4 196 | 2 956 | 2 228 | 2 233 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 822 | 9 520 | 7 571 | 5 979 | 4 639 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Sustera Inspection AB omsatte 16,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -12,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 1,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 12 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska tillhandahålla tjänster och bedriva konsultation inom byggverksamhet och formgivning, tillverkning, uppsättning och försäljning av inredningsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Polina Popova Al-Sheikhly (f. 1975) Verkställande direktör
- Polina Popova Al-Sheikhly (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Antti Rokala (f. 1968) Styrelseledamot
- Johan Endresén (f. 1974) Styrelseledamot
- Jacob Lindahl (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Sustera AB (559202-3146) |
|---|---|
| Koncernmoder | SUSTERA TOPCO OY |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-10-27 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Textilgatan 31, 120 30, Stockholm Besök: Textilgatan 31, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |