Aktiebolag Landskrona
Supra Fastighets AB
88 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
+478,0 %Rörelsemarginal
41,5 %
Soliditet
3,0 %
−2,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 659 | 287 | 0 | 227 | 931 |
| Rörelseresultat | 689 | −304 | −547 | −231 | 423 |
| Årets resultat | 28 | 311 | −840 | 146 | 223 |
| Eget kapital | 405 | 377 | 66 | 1 907 | 1 761 |
| Balansomslutning | 16 877 | 9 280 | 9 428 | 9 630 | 9 113 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 659 | 287 | 0 | 227 | 931 |
| Av- och nedskrivningar | 167 | 125 | 109 | 108 | 114 |
| Övriga externa kostnader | 802 | 466 | 438 | 351 | 394 |
| Rörelseresultat | 689 | −304 | −547 | −231 | 423 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 53 | 274 | 297 | 167 | 128 |
| Resultat efter finansiella poster | 636 | −579 | −840 | −430 | 282 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −130 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −600 | 1 100 | 0 | 650 | 0 |
| Skatt | 8 | 81 | 0 | 74 | 60 |
| Årets resultat | 28 | 311 | −840 | 146 | 223 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 825 | 9 155 | 9 195 | 8 774 | 8 881 |
| Kortfristiga fordringar | 1 052 | 125 | 233 | 856 | 232 |
| Omsättningstillgångar | 1 052 | 125 | 233 | 856 | 232 |
| Summa tillgångar | 16 877 | 9 280 | 9 428 | 9 630 | 9 113 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 327 | 16 | 856 | 1 711 | 1 488 |
| Eget kapital | 405 | 377 | 66 | 1 907 | 1 761 |
| Justerat eget kapital | 508 | 480 | 66 | 1 907 | 1 761 |
| Obeskattade reserver | 130 | 130 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 450 | 450 | 450 | 450 | 408 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 5 320 | 5 732 |
| Kortfristiga skulder | 15 892 | 8 323 | 8 912 | 1 953 | 1 212 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 877 | 9 280 | 9 428 | 9 630 | 9 113 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 11 900 | 11 900 |
Verksamhet
Supra Fastighets AB omsatte 1,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 41,5 procent, och soliditeten var låg — 3,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 478 procent. Bolaget hör hemma i Landskrona.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christer Ohlsson (f. 1954) Ordförande, Styrelseledamot
- Per-Johan Henrik Olsson (f. 1975) Styrelseledamot
- Anita Ohlsson (f. 1953) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Tintorella Fastigheter AB (559019-1127) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ohlssons Invest i Landskrona AB (556845-1594) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-01-24 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Varvsvägen 91, 261 35, Landskrona Besök: Varvsvägen 91, Landskrona |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |