Aktiebolag Västerås
Supr Mother AB
61 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
98,3 %
−0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −17 | −16 | −24 | −12 | −9 | −9 | −9 | −11 |
| Årets resultat | 237 | 379 | 298 | 22 022 | −9 | 2 339 | 1 912 | 3 810 |
| Eget kapital | 12 142 | 14 019 | 15 640 | 22 842 | 10 820 | 10 829 | 8 490 | 6 578 |
| Balansomslutning | 12 348 | 14 155 | 15 808 | 22 906 | 10 825 | 10 834 | 10 839 | 10 847 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 17 | 16 | 24 | 12 | 9 | 9 | 9 | 11 |
| Rörelseresultat | −17 | −16 | −24 | −12 | −9 | −9 | −9 | −11 |
| Ränteintäkter | 315 | 363 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 11 | 0 | 0 | 0 | 3 | 79 | 158 |
| Resultat efter finansiella poster | 298 | 336 | 375 | 22 081 | −9 | 2 339 | 1 912 | 3 810 |
| Skatt | 61 | −43 | 77 | 58 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 237 | 379 | 298 | 22 022 | −9 | 2 339 | 1 912 | 3 810 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 10 244 | 12 144 | 13 792 | 15 392 | 10 825 | 10 825 | 10 800 | 10 800 |
| Kortfristiga fordringar | 2 000 | 2 011 | 2 000 | 7 500 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 104 | 0 | 16 | 14 | 0 | 9 | 39 | 46 |
| Omsättningstillgångar | 2 105 | 2 012 | 2 016 | 7 514 | 0 | 9 | 39 | 47 |
| Summa tillgångar | 12 348 | 14 155 | 15 808 | 22 906 | 10 825 | 10 834 | 10 839 | 10 847 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 11 855 | 13 590 | 15 292 | 770 | 10 779 | 8 440 | 6 528 | 2 718 |
| Eget kapital | 12 142 | 14 019 | 15 640 | 22 842 | 10 820 | 10 829 | 8 490 | 6 578 |
| Justerat eget kapital | 12 142 | 14 019 | 15 640 | 22 842 | 10 820 | 10 829 | 8 490 | 6 578 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 564 |
| Kortfristiga skulder | 206 | 136 | 168 | 64 | 5 | 5 | 2 349 | 3 705 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 348 | 14 155 | 15 808 | 22 906 | 10 825 | 10 834 | 10 839 | 10 847 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 800 | 10 800 | 10 800 | 10 800 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska förvalta kapital samt äga aktier i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andreas Östman (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Robert Brodén (f. 1976) Styrelseledamot
- William Möller (f. 1975) Styrelseledamot
- Mikael Sakar (f. 1976) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Katarina Nygren (f. 1953) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Grandma AB (559370-9982) |
|---|---|
| Koncernmoder | Grandma AB (559370-9982) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-28 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Sigurdsgatan 23, 721 30, Västerås Besök: Sigurdsgatan 23, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |