Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Sunvolt AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Sunvolt AB ökade omsättningen med 315 procent senaste året. Medianen bland branschens 204 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 0,2 procent, mot branschmedianens 4,0 procent.
Soliditeten ligger på 8,2 procent — branschens median är 47,5 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med elektronikkomponenter
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 166 | 166 | 0 % | |
| Värdeförändring | +29,0 % | 34 | 164 | 79 % |
| Tillväxt i omsättning | +314,8 % | 1 | 204 | 100 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 150 | 204 | 26 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 % | 136 | 204 | 33 % |
| Soliditet | 8,2 % | 197 | 204 | 3 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 720 tkr | 117 | 204 | 43 % |
| Rörelseresultat per anställd | 9 tkr | 150 | 204 | 26 % |
| Nettoomsättning | 14 878 tkr | 159 | 204 | 22 % |
| Rörelseresultat | 36 tkr | 150 | 204 | 26 % |
| Antal anställda | 4 | 161 | 204 | 21 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 197 | 9 285 | 1 % | |
| Värdeförändring | +29,0 % | 2 811 | 9 167 | 69 % |
| Tillväxt i omsättning | +314,8 % | 20 | 10 556 | 100 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 8 186 | 10 543 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 % | 7 395 | 10 557 | 30 % |
| Soliditet | 8,2 % | 10 026 | 10 530 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 720 tkr | 2 355 | 10 557 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 9 tkr | 8 016 | 10 557 | 24 % |
| Nettoomsättning | 14 878 tkr | 5 568 | 10 557 | 47 % |
| Rörelseresultat | 36 tkr | 8 170 | 10 557 | 23 % |
| Antal anställda | 4 | 7 952 | 10 557 | 25 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 77 574 | 78 296 | 1 % | |
| Värdeförändring | +29,0 % | 23 881 | 77 179 | 69 % |
| Tillväxt i omsättning | +314,8 % | 174 | 87 570 | 100 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 68 579 | 87 488 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 % | 61 868 | 87 590 | 29 % |
| Soliditet | 8,2 % | 83 352 | 87 388 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 720 tkr | 17 356 | 87 591 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | 9 tkr | 67 182 | 87 591 | 23 % |
| Nettoomsättning | 14 878 tkr | 46 187 | 87 591 | 47 % |
| Rörelseresultat | 36 tkr | 68 383 | 87 591 | 22 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .