Aktiebolag Växjö
Sunnan Bygg AB
318 sökningar
Omsättning 2024
1,2 mkr
−4,1 %Rörelsemarginal
-2,4 %
+3,8 p.e.Soliditet
74,0 %
−6,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 210 | 1 262 | 2 131 | 2 005 | 1 966 | 2 084 | 1 974 |
| Rörelseresultat | −29 | −78 | 158 | 243 | 155 | 344 | 281 |
| Årets resultat | −28 | 11 | 126 | 263 | 210 | 202 | 210 |
| Eget kapital | 784 | 812 | 802 | 776 | 613 | 503 | 401 |
| Balansomslutning | 1 059 | 1 008 | 1 426 | 1 318 | 1 244 | 1 058 | 1 182 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 210 | 1 262 | 2 131 | 2 005 | 1 966 | 2 084 | 1 974 |
| Personalkostnader | 607 | 660 | 660 | 663 | 624 | 613 | 542 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 112 | 173 | 183 | 150 | 118 | 101 | 100 |
| Övriga rörelseposter, netto | −510 | −505 | −1 128 | −947 | −1 069 | −1 026 | −1 051 |
| Rörelseresultat | −29 | −78 | 158 | 243 | 155 | 344 | 281 |
| Ränteintäkter | 0 | 6 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | −72 | 158 | 243 | 155 | 344 | 283 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 86 | 0 | 90 | 112 | −86 | −10 |
| Skatt | 0 | 3 | 33 | 70 | 57 | 56 | 63 |
| Årets resultat | −28 | 11 | 126 | 263 | 210 | 202 | 210 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 547 | 477 | 480 | 482 | 471 | 407 | 347 |
| Varulager | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 164 | 237 | 114 | 159 | 156 | 241 | 82 |
| Kassa och bank | 343 | 289 | 827 | 672 | 612 | 405 | 748 |
| Omsättningstillgångar | 512 | 531 | 948 | 836 | 773 | 651 | 835 |
| Summa tillgångar | 1 059 | 1 008 | 1 426 | 1 318 | 1 244 | 1 058 | 1 182 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 762 | 751 | 626 | 463 | 353 | 251 | 141 |
| Eget kapital | 784 | 812 | 802 | 776 | 613 | 503 | 401 |
| Justerat eget kapital | 784 | 812 | 870 | 844 | 753 | 732 | 561 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 86 | 86 | 176 | 288 | 202 |
| Kortfristiga skulder | 275 | 196 | 538 | 456 | 455 | 267 | 579 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 059 | 1 008 | 1 426 | 1 318 | 1 244 | 1 058 | 1 182 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 174 granskade bolag ligger Sunnan Bygg AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,4 procent, och soliditeten var hög — 74,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Växjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är bygg- och snickeriverksamhet samt fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Gustafsson Emanuelsson (f. 1968) Styrelseledamot
- Peggy Emanuelsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-01-12 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Vattenvägen 12, 355 71, Ingelstad Besök: Vattenvägen 12, Ingelstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |