Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Sukhneet AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Sukhneet AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 19,9 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 70,7 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 15 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 108 | 5 019 | 98 % | |
| Värdeförändring | +109,0 % | 631 | 4 909 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 1 501 | 5 658 | 73 % |
| Rörelsemarginal | 19,9 % | 496 | 5 655 | 91 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 1 689 | 5 658 | 70 % |
| Soliditet | 70,7 % | 1 111 | 5 645 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 255 tkr | 3 093 | 5 658 | 45 % |
| Rörelseresultat per anställd | 249 tkr | 774 | 5 658 | 86 % |
| Nettoomsättning | 18 832 tkr | 916 | 5 658 | 84 % |
| Rörelseresultat | 3 741 tkr | 372 | 5 658 | 93 % |
| Antal anställda | 15 | 739 | 5 658 | 87 % |
Hallands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 477 | 2 548 | 81 % | |
| Värdeförändring | +109,0 % | 180 | 2 513 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 924 | 2 867 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 19,9 % | 300 | 2 862 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 522 | 2 867 | 82 % |
| Soliditet | 70,7 % | 469 | 2 859 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 255 tkr | 2 284 | 2 867 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 249 tkr | 843 | 2 867 | 71 % |
| Nettoomsättning | 18 832 tkr | 1 255 | 2 867 | 56 % |
| Rörelseresultat | 3 741 tkr | 570 | 2 867 | 80 % |
| Antal anställda | 15 | 701 | 2 867 | 76 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 15 241 | 78 286 | 81 % | |
| Värdeförändring | +109,0 % | 6 190 | 77 169 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 28 826 | 87 562 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 19,9 % | 9 021 | 87 475 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 17 550 | 87 581 | 80 % |
| Soliditet | 70,7 % | 14 462 | 87 381 | 83 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 255 tkr | 67 366 | 87 582 | 23 % |
| Rörelseresultat per anställd | 249 tkr | 24 041 | 87 582 | 73 % |
| Nettoomsättning | 18 832 tkr | 39 516 | 87 582 | 55 % |
| Rörelseresultat | 3 741 tkr | 17 647 | 87 582 | 80 % |
| Antal anställda | 15 | 23 932 | 87 582 | 73 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .