Aktiebolag Malmö
Subspace Communications AB
132 sökningar
Omsättning 2025
223 tkr
+70,2 %Rörelsemarginal
41,7 %
−3,3 p.e.Soliditet
96,7 %
+4,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 223 | 131 | 170 | 132 | 49 |
| Rörelseresultat | 93 | 59 | 58 | 74 | 8 |
| Årets resultat | 22 | 47 | 45 | 59 | 6 |
| Eget kapital | 410 | 388 | 342 | 297 | 238 |
| Balansomslutning | 424 | 420 | 376 | 332 | 271 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 223 | 131 | 170 | 132 | 49 |
| Övriga externa kostnader | 36 | 39 | 55 | 42 | 42 |
| Övriga rörelseposter, netto | −94 | −33 | −57 | −16 | 1 |
| Rörelseresultat | 93 | 59 | 58 | 74 | 8 |
| Räntekostnader | 52 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | 59 | 58 | 74 | 8 |
| Skatt | 19 | 12 | 13 | 14 | 1 |
| Årets resultat | 22 | 47 | 45 | 59 | 6 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 14 | 8 | 4 | 15 |
| Kassa och bank | 293 | 285 | 247 | 207 | 134 |
| Omsättningstillgångar | 424 | 420 | 376 | 332 | 271 |
| Summa tillgångar | 424 | 420 | 376 | 332 | 271 |
| Aktiekapital | 122 | 123 | 123 | 123 | 123 |
| Balanserat resultat | 266 | 218 | 174 | 115 | 109 |
| Eget kapital | 410 | 388 | 342 | 297 | 238 |
| Justerat eget kapital | 410 | 388 | 342 | 297 | 238 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 32 | 34 | 35 | 33 |
| Summa eget kapital och skulder | 424 | 420 | 376 | 332 | 271 |
Verksamhet
Subspace Communications AB omsatte 223 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 432 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 41,7 procent, och soliditeten var hög — 96,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 70 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva inspelning och försäljning av fonogram och då även bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Torgny Sjö (f. 1953) Ordförande, Styrelseledamot
- Hans-Willem Alexander Hofman (f. 1967) Styrelseledamot
- Bo Magnusson (f. 1960) Styrelseledamot
- Mattias Nordgren (f. 1971) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1996-11-18 |
|---|---|
| Bransch | Ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200) |
| Adress | Nya Skoghus, 241 74, Stehag Besök: Nya Skoghus, Stehag |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |