Konkurs inledd (2026-08-31)
Aktiebolag Österåker
SubCulture AB
98 sökningar
Omsättning 2024
6,2 mkr
+3,3 %Rörelsemarginal
-9,0 %
+1,3 p.e.Soliditet
-46,2 %
−51,3 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 247 | 6 048 | 6 018 | 6 305 | 8 038 |
| Rörelseresultat | −564 | −623 | −325 | 107 | −257 |
| Årets resultat | −640 | −685 | −359 | 332 | −93 |
| Eget kapital | −558 | 82 | 317 | 669 | 337 |
| Balansomslutning | 1 208 | 1 597 | 2 485 | 2 235 | 2 433 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 5 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 247 | 6 048 | 6 018 | 6 305 | 8 038 |
| Personalkostnader | 1 565 | 1 519 | 1 396 | 1 567 | 2 414 |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 62 | 68 | 104 | 252 |
| Övriga externa kostnader | 3 187 | 3 010 | 2 865 | 2 848 | 3 289 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 998 | −2 080 | −2 014 | −1 679 | −2 340 |
| Rörelseresultat | −564 | −623 | −325 | 107 | −257 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 78 | 63 | 34 | 28 | 46 |
| Resultat efter finansiella poster | −640 | −685 | −359 | 332 | −303 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 211 |
| Årets resultat | −640 | −685 | −359 | 332 | −93 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 924 | 985 | 1 047 | 1 086 | 1 903 |
| Varulager | 66 | 52 | 57 | 40 | 94 |
| Kortfristiga fordringar | 172 | 495 | 997 | 898 | 427 |
| Kassa och bank | 46 | 65 | 384 | 211 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 284 | 612 | 1 437 | 1 149 | 530 |
| Summa tillgångar | 1 208 | 1 597 | 2 485 | 2 235 | 2 433 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 32 | 267 | 626 | 287 | 380 |
| Eget kapital | −558 | 82 | 317 | 669 | 337 |
| Justerat eget kapital | −558 | 82 | 317 | 669 | 337 |
| Långfristiga skulder | 336 | 497 | 341 | 0 | 33 |
| Kortfristiga skulder | 1 430 | 1 018 | 1 827 | 1 566 | 2 063 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 208 | 1 597 | 2 485 | 2 235 | 2 433 |
| Ställda säkerheter | 833 | 833 | 833 | 833 | 833 |
Verksamhet
SubCulture AB omsatte 6,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -9,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -46,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Österåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Övriga befattningar
- Daniel Janson Lützen (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | SubCulture AB (556817-1986) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-08-31 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Stora Björnens Gata 137, 136 64, Haninge Besök: Stora Björnens Gata 137, Haninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-3548395 |