Aktiebolag Falun
Sture Björk AB
91 sökningar
Omsättning 2025
76 tkr
+2,7 %Rörelsemarginal
63,2 %
+32,1 p.e.Soliditet
94,3 %
+0,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 76 | 74 | 168 | 230 | 1 221 | 665 | 2 383 | 1 060 |
| Rörelseresultat | 48 | 23 | 119 | 177 | 1 166 | 606 | 2 347 | 1 030 |
| Årets resultat | 116 | 1 133 | 301 | 245 | 817 | 526 | 1 517 | 601 |
| Eget kapital | 5 407 | 5 491 | 4 558 | 4 457 | 4 412 | 3 795 | 3 449 | 2 092 |
| Balansomslutning | 5 736 | 5 850 | 5 893 | 6 100 | 6 474 | 5 705 | 5 899 | 3 618 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 76 | 74 | 168 | 230 | 1 221 | 665 | 2 383 | 1 060 |
| Övriga externa kostnader | 29 | 51 | 49 | 53 | 55 | 59 | 36 | 30 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 | — | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 48 | 23 | 119 | 177 | 1 166 | 606 | 2 347 | 1 030 |
| Ränteintäkter | 101 | 194 | 13 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 147 | 216 | 130 | 177 | 1 164 | 606 | 2 347 | 1 030 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 235 | 258 | 135 | −119 | 69 | −400 | −258 |
| Skatt | 30 | 319 | 88 | 67 | 228 | 148 | 429 | 171 |
| Årets resultat | 116 | 1 133 | 301 | 245 | 817 | 526 | 1 517 | 601 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 500 | 500 |
| Kortfristiga fordringar | 304 | 0 | 8 | 0 | 40 | 260 | 180 | 179 |
| Kassa och bank | 4 432 | 4 850 | 4 885 | 5 100 | 5 434 | 4 445 | 5 218 | 2 939 |
| Omsättningstillgångar | 4 736 | 4 850 | 4 893 | 5 100 | 5 474 | 4 705 | 5 399 | 3 118 |
| Summa tillgångar | 5 736 | 5 850 | 5 893 | 6 100 | 6 474 | 5 705 | 5 899 | 3 618 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 241 | 4 308 | 4 207 | 4 162 | 3 545 | 3 219 | 1 882 | 1 441 |
| Eget kapital | 5 407 | 5 491 | 4 558 | 4 457 | 4 412 | 3 795 | 3 449 | 2 092 |
| Justerat eget kapital | 5 407 | 5 491 | 5 539 | 5 643 | 5 705 | 4 994 | 4 703 | 3 027 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 1 235 | 1 494 | 1 629 | 1 510 | 1 579 | 1 178 |
| Kortfristiga skulder | 329 | 359 | 100 | 149 | 433 | 400 | 871 | 348 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 736 | 5 850 | 5 893 | 6 100 | 6 474 | 5 705 | 5 899 | 3 618 |
Verksamhet
Mätt mot de 11 738 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sture Björk AB strax under mitten sett till omsättning, med 76 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 63,2 procent, och soliditeten var hög — 94,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Bolaget hör hemma i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom fastighetsområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sture Björk (f. 1944) Styrelseledamot
- Anders Björk (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-03-01 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Jesper Svedbergsvägen 30, 791 36, Falun Besök: Jesper Svedbergsvägen 30, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |