Aktiebolag Stockholm
Studio Thunander AB
17 sökningar
1,7 mkr
−2,1 %31,1 %
+2,9 p.e.81,1 %
+11,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 742 | 1 779 | 2 026 |
| Rörelseresultat | 541 | 501 | 791 |
| Årets resultat | 429 | 397 | 628 |
| Eget kapital | 679 | 550 | 653 |
| Balansomslutning | 837 | 789 | 828 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 742 | 1 779 | 2 026 |
| Personalkostnader | 874 | 855 | 944 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 242 | 262 | 235 |
| Övriga rörelseposter, netto | −80 | −161 | −56 |
| Rörelseresultat | 541 | 501 | 791 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 540 | 502 | 791 |
| Skatt | 111 | 104 | 163 |
| Årets resultat | 429 | 397 | 628 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 36 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 152 | 42 | 56 |
| Kassa och bank | 649 | 747 | 772 |
| Omsättningstillgångar | 801 | 789 | 828 |
| Summa tillgångar | 837 | 789 | 828 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 225 | 128 | 0 |
| Eget kapital | 679 | 550 | 653 |
| Justerat eget kapital | 679 | 550 | 653 |
| Kortfristiga skulder | 158 | 239 | 175 |
| Summa eget kapital och skulder | 837 | 789 | 828 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Studio Thunander AB omsatte 1,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 604 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 31,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 81,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Stockholm.
Företaget ska bedriva verksamhet inom fotografi, bildretusch, filmproduktion, ljudproduktion, event & övrig reklamproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- David Thunander (f. 1989) Styrelseledamot
- Sandra Andersson (f. 1990) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-14 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Kammakargatan 29, 111 60, Stockholm Besök: Kammakargatan 29, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |