Aktiebolag Östra Göinge
Studio Nina Hud & Kroppsvård AB
92 sökningar
Omsättning 2024
2,1 mkr
+5,8 %Rörelsemarginal
13,1 %
+16,5 p.e.Soliditet
15,3 %
−2,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 089 | 1 974 | 2 029 | 2 126 | 2 185 |
| Rörelseresultat | 274 | −67 | 103 | 208 | 251 |
| Årets resultat | 120 | −44 | 25 | 81 | 96 |
| Eget kapital | 491 | 596 | 640 | 616 | 535 |
| Balansomslutning | 3 397 | 3 383 | 3 577 | 3 742 | 3 768 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 089 | 1 974 | 2 029 | 2 126 | 2 185 |
| Personalkostnader | 675 | 483 | 614 | 565 | 423 |
| Av- och nedskrivningar | 120 | 123 | 125 | 131 | 133 |
| Övriga externa kostnader | 384 | 531 | 460 | 463 | 420 |
| Övriga rörelseposter, netto | −636 | −904 | −727 | −759 | −958 |
| Rörelseresultat | 274 | −67 | 103 | 208 | 251 |
| Ränteintäkter | 7 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 101 | 92 | 73 | 72 | 74 |
| Resultat efter finansiella poster | 180 | −159 | 30 | 137 | 177 |
| Bokslutsdispositioner | −37 | 115 | 3 | −33 | −53 |
| Skatt | 23 | 0 | 8 | 23 | 28 |
| Årets resultat | 120 | −44 | 25 | 81 | 96 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 947 | 3 066 | 3 189 | 3 282 | 3 342 |
| Varulager | 411 | 242 | 314 | 347 | 337 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 68 | 71 | 72 | 77 |
| Kassa och bank | 10 | 7 | 3 | 41 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 450 | 317 | 388 | 461 | 426 |
| Summa tillgångar | 3 397 | 3 383 | 3 577 | 3 742 | 3 768 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 271 | 540 | 515 | 435 | 339 |
| Eget kapital | 491 | 596 | 640 | 616 | 535 |
| Justerat eget kapital | 520 | 596 | 731 | 710 | 602 |
| Obeskattade reserver | 37 | 0 | 115 | 118 | 85 |
| Långfristiga skulder | 2 452 | 2 313 | 2 429 | 2 544 | 2 666 |
| Kortfristiga skulder | 417 | 474 | 393 | 464 | 482 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 397 | 3 383 | 3 577 | 3 742 | 3 768 |
| Ställda säkerheter | 3 600 | 3 600 | 3 600 | 3 600 | 3 600 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Studio Nina Hud & Kroppsvård AB 2,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 644 tusen kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 13,1 procent, och soliditeten var måttlig — 15,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Östra Göinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva hud- och kroppsvård, försäljning av hudvårdsprodukter, äga och förvalta värdepapper och fast egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nina Rosenkvist (f. 1970) Styrelseledamot
- Emil Rosenkvist (f. 2000) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tony Svensson (f. 1978) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-10-17 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Hasselgatan 7, 289 71, Sibbhult Besök: Hasselgatan 7, Sibbhult |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |