Aktiebolag Stockholm
Studio Mattias Stenberg AB
52 sökningar
Omsättning 2025
2,6 mkr
+57,7 %Rörelsemarginal
38,1 %
+21,7 p.e.Soliditet
72,5 %
+19,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 576 | 1 633 | 2 938 | 2 063 | 1 851 | 1 493 | 1 701 | 1 515 |
| Rörelseresultat | 982 | 268 | 1 355 | 845 | 893 | 388 | 531 | 56 |
| Årets resultat | 765 | 317 | 1 075 | 670 | 709 | 388 | 314 | 44 |
| Eget kapital | 1 336 | 571 | 1 387 | 1 742 | 1 072 | 363 | 538 | 224 |
| Balansomslutning | 1 843 | 1 077 | 2 116 | 2 501 | 1 698 | 955 | 1 154 | 916 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 576 | 1 633 | 2 938 | 2 063 | 1 851 | 1 493 | 1 701 | 1 515 |
| Personalkostnader | 879 | 809 | 807 | 747 | 711 | 656 | 884 | 793 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 67 | 67 |
| Övriga externa kostnader | 290 | 312 | 167 | 253 | 157 | 207 | 219 | 475 |
| Övriga rörelseposter, netto | −425 | −244 | −609 | −218 | −90 | −175 | — | −124 |
| Rörelseresultat | 982 | 268 | 1 355 | 845 | 893 | 388 | 531 | 56 |
| Ränteintäkter | 0 | 4 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 970 | 270 | 1 354 | 845 | 892 | 388 | 531 | 56 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 132 | 0 | 0 | 0 | 0 | −132 | 0 |
| Skatt | 205 | 85 | 279 | 175 | 184 | 0 | 85 | 12 |
| Årets resultat | 765 | 317 | 1 075 | 670 | 709 | 388 | 314 | 44 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 133 |
| Kortfristiga fordringar | 900 | 789 | 1 266 | 591 | 960 | 576 | 380 | 481 |
| Kassa och bank | 943 | 288 | 850 | 1 910 | 738 | 379 | 707 | 302 |
| Omsättningstillgångar | 1 843 | 1 077 | 2 116 | 2 501 | 1 698 | 955 | 1 087 | 783 |
| Summa tillgångar | 1 843 | 1 077 | 2 116 | 2 501 | 1 698 | 955 | 1 154 | 916 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 521 | 204 | 262 | 1 022 | 313 | 8 | 174 | 130 |
| Eget kapital | 1 336 | 571 | 1 387 | 1 742 | 1 072 | 363 | 538 | 224 |
| Justerat eget kapital | 1 336 | 571 | 1 492 | 1 847 | 1 177 | 468 | 643 | 224 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 132 | 132 | 132 | 132 | 132 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 507 | 506 | 597 | 627 | 494 | 460 | 484 | 692 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 843 | 1 077 | 2 116 | 2 501 | 1 698 | 955 | 1 154 | 916 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 487 granskade bolag ligger Studio Mattias Stenberg AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 38,1 procent, och soliditeten var hög — 72,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 58 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva design- och produktutveckling, arkitekttjänster, idé- koncept- och strategiutveckling samt styling företrädesvis gällande både möbler samt extriöra och intröra miljöer. Därtill konsultverksamhet inom management, ekonomi och försäljning jämte därmed förenliga verksamheter samt äga och förvalta bostadsrätter och fast egendom.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mattias Stenberg (f. 1975) Verkställande direktör
Styrelse
- Mattias Stenberg (f. 1975) Styrelseledamot
- Christer Hansson (f. 1950) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-01 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Stenkullavägen 17, 112 65, Stockholm Besök: Stenkullavägen 17, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6565275 |