Aktiebolag Stockholm
Studio Jesper Lindström AB
75 sökningar
Omsättning 2025
2 mkr
+1,6 %Rörelsemarginal
20,5 %
+6,1 p.e.Soliditet
91,8 %
+11,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 993 | 1 961 | 1 964 | 1 397 | 1 313 | 842 | 1 423 | 1 635 |
| Rörelseresultat | 408 | 281 | 556 | 234 | 249 | 136 | 278 | 152 |
| Årets resultat | 321 | 216 | 435 | 182 | 194 | 103 | 211 | 112 |
| Eget kapital | 1 383 | 1 261 | 1 120 | 975 | 1 393 | 1 199 | 1 097 | 886 |
| Balansomslutning | 1 507 | 1 575 | 1 298 | 1 727 | 1 520 | 1 290 | 1 223 | 1 883 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 993 | 1 961 | 1 964 | 1 397 | 1 313 | 842 | 1 423 | 1 635 |
| Personalkostnader | 949 | 945 | 803 | 738 | 677 | 622 | 627 | 652 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 10 | 11 | 13 | 12 | 12 | 12 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 428 | 434 | 349 | 300 | 338 | 214 | 392 | 502 |
| Övriga rörelseposter, netto | −199 | −291 | −245 | −112 | −37 | 142 | −114 | −323 |
| Rörelseresultat | 408 | 281 | 556 | 234 | 249 | 136 | 278 | 152 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 4 | 2 | 1 | 2 | 2 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 406 | 278 | 554 | 233 | 246 | 134 | 274 | 152 |
| Skatt | 85 | 61 | 119 | 51 | 53 | 31 | 63 | 40 |
| Årets resultat | 321 | 216 | 435 | 182 | 194 | 103 | 211 | 112 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 167 | 45 | 11 | 21 | 8 | 20 | 31 | 43 |
| Kortfristiga fordringar | 718 | 476 | 242 | 343 | 190 | 532 | 508 | 581 |
| Kassa och bank | 622 | 1 054 | 1 045 | 1 363 | 1 322 | 738 | 683 | 1 258 |
| Omsättningstillgångar | 1 340 | 1 530 | 1 288 | 1 705 | 1 512 | 1 270 | 1 191 | 1 840 |
| Summa tillgångar | 1 507 | 1 575 | 1 298 | 1 727 | 1 520 | 1 290 | 1 223 | 1 883 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 012 | 995 | 635 | 743 | 1 149 | 1 046 | 836 | 724 |
| Eget kapital | 1 383 | 1 261 | 1 120 | 975 | 1 393 | 1 199 | 1 097 | 886 |
| Justerat eget kapital | 1 383 | 1 261 | 1 120 | 975 | 1 393 | 1 199 | 1 097 | 886 |
| Kortfristiga skulder | 124 | 314 | 178 | 752 | 127 | 91 | 126 | 997 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 507 | 1 575 | 1 298 | 1 727 | 1 520 | 1 290 | 1 223 | 1 883 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 259 granskade bolag ligger Studio Jesper Lindström AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,5 procent, och soliditeten var hög — 91,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom fotografering, retuschering och produktion av stillbilder och film inom bland annat mode, reklam och PR samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jesper Lindström (f. 1982) Styrelseledamot
- Kate Swingler (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-25 |
|---|---|
| Bransch | Fotoverksamhet (SNI 74200) |
| Adress | Flottbrovägen 25, 112 64, Stockholm Besök: Flottbrovägen 25, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |