Aktiebolag Göteborg
Studio Gambai AB
42 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
−59,8 %Rörelsemarginal
-51,1 %
−59,7 p.e.Soliditet
41,4 %
−28,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 136 | 2 828 | 2 665 | 2 843 | 1 288 | 2 813 | 4 347 | 7 338 |
| Rörelseresultat | −581 | 241 | −149 | 385 | −328 | −300 | 804 | 1 683 |
| Årets resultat | −578 | 245 | −143 | 390 | −328 | −200 | 615 | 1 290 |
| Eget kapital | 256 | 954 | 709 | 1 032 | 642 | 969 | 1 770 | 1 755 |
| Balansomslutning | 618 | 1 364 | 955 | 1 494 | 1 115 | 1 131 | 2 246 | 2 796 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 136 | 2 828 | 2 665 | 2 843 | 1 288 | 2 813 | 4 347 | 7 338 |
| Personalkostnader | 979 | 1 012 | 905 | 832 | 726 | 659 | 874 | 584 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 47 | 25 | 36 | 46 | 40 | 32 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 698 | 1 529 | 1 892 | 1 693 | 909 | 2 510 | 2 635 | 5 045 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 103 | 65 | 96 | — | — |
| Rörelseresultat | −581 | 241 | −149 | 385 | −328 | −300 | 804 | 1 683 |
| Ränteintäkter | 5 | 5 | 6 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −578 | 245 | −143 | 390 | −328 | −300 | 801 | 1 681 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 186 | 392 |
| Årets resultat | −578 | 245 | −143 | 390 | −328 | −200 | 615 | 1 290 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 93 | 132 | 179 | 40 | 76 | 122 | 113 | 97 |
| Kortfristiga fordringar | 254 | 408 | 293 | 683 | 816 | 615 | 1 113 | 1 217 |
| Kassa och bank | 271 | 824 | 483 | 771 | 223 | 394 | 1 021 | 1 482 |
| Omsättningstillgångar | 526 | 1 232 | 775 | 1 454 | 1 038 | 1 009 | 2 134 | 2 699 |
| Summa tillgångar | 618 | 1 364 | 955 | 1 494 | 1 115 | 1 131 | 2 246 | 2 796 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 734 | 609 | 752 | 542 | 870 | 1 069 | 1 055 | 365 |
| Eget kapital | 256 | 954 | 709 | 1 032 | 642 | 969 | 1 770 | 1 755 |
| Justerat eget kapital | 256 | 954 | 709 | 1 032 | 642 | 969 | 1 849 | 1 834 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 362 | 410 | 246 | 462 | 473 | 162 | 376 | 941 |
| Summa eget kapital och skulder | 618 | 1 364 | 955 | 1 494 | 1 115 | 1 131 | 2 246 | 2 796 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 408 granskade bolag ligger Studio Gambai AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -51,1 procent, och soliditeten var god — 41,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 60 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva marknads- och strategikonsultation, erbjuda produktioner inom foto, film och video och webb samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Eric Berglund (f. 1969) Styrelseledamot
- Maria Astesana (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-04 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Karl Gustavsgatan 52, 411 31, Göteborg Besök: Karl Gustavsgatan 52, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |