Aktiebolag Västerås
Strömvik Invest AB
54 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
99,8 %
+0,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 59 | 0 |
| Rörelseresultat | −73 | −18 | −18 | −21 | −71 | −64 | −553 | −626 |
| Årets resultat | 1 476 | 210 | 366 | −280 | 225 | 4 | −751 | 8 373 |
| Eget kapital | 11 683 | 10 597 | 10 848 | 10 877 | 11 387 | 11 342 | 11 808 | 12 849 |
| Balansomslutning | 11 703 | 10 679 | 10 866 | 11 018 | 11 720 | 11 848 | 12 063 | 12 910 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 59 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 73 | 18 | 18 | 21 | 71 | 76 | 612 | 621 |
| Rörelseresultat | −73 | −18 | −18 | −21 | −71 | −64 | −553 | −626 |
| Ränteintäkter | 31 | 22 | 22 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 208 | 4 | 254 | 3 | −47 | −134 | −751 | 11 712 |
| Koncernbidrag | 1 268 | 205 | 112 | −282 | 271 | 138 | 0 | −3 339 |
| Årets resultat | 1 476 | 210 | 366 | −280 | 225 | 4 | −751 | 8 373 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 068 | 2 709 | 2 709 | 2 610 | 2 460 | 2 110 | 2 969 | 4 801 |
| Kortfristiga fordringar | 8 634 | 7 969 | 8 155 | 8 400 | 9 252 | 9 572 | 8 880 | 6 924 |
| Kassa och bank | 1 | 1 | 2 | 8 | 8 | 166 | 214 | 1 185 |
| Omsättningstillgångar | 8 634 | 7 970 | 8 156 | 8 408 | 9 260 | 9 739 | 9 094 | 8 109 |
| Summa tillgångar | 11 703 | 10 679 | 10 866 | 11 018 | 11 720 | 11 848 | 12 063 | 12 910 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 10 157 | 10 337 | 10 432 | 11 107 | 11 112 | 11 288 | 12 509 | 4 426 |
| Eget kapital | 11 683 | 10 597 | 10 848 | 10 877 | 11 387 | 11 342 | 11 808 | 12 849 |
| Justerat eget kapital | 11 683 | 10 597 | 10 848 | 10 877 | 11 387 | 11 342 | 11 808 | 12 849 |
| Kortfristiga skulder | 20 | 82 | 18 | 141 | 332 | 506 | 255 | 61 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 703 | 10 679 | 10 866 | 11 018 | 11 720 | 11 848 | 12 063 | 12 910 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Kihlström (f. 1974) Styrelseledamot
- Jenny Halldén (f. 1973) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Strömvik Invest AB (559047-1032) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-01-14 |
|---|---|
| Bransch | Huvudnäring okänd (SNI 00009) |
| Adress | Stohagsvägen 2, 724 60, Västerås Besök: Stohagsvägen 2, Västerås |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |