Aktiebolag Strömstad
Strömstads Naprapatklinik AB
39 sökningar
924 tkr
+4,1 %7,6 %
+3,1 p.e.63,6 %
+15,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 924 | 888 | 794 | 604 | 507 | 606 |
| Rörelseresultat | 70 | 40 | 83 | 14 | 24 | 17 |
| Årets resultat | 55 | 26 | 65 | 11 | 19 | 12 |
| Eget kapital | 131 | 76 | 121 | 92 | 81 | 62 |
| Balansomslutning | 206 | 159 | 208 | 166 | 122 | 107 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 924 | 888 | 794 | 604 | 507 | 606 |
| Personalkostnader | 760 | 756 | 628 | 525 | 425 | 426 |
| Övriga externa kostnader | 192 | 182 | 167 | 141 | 166 | 225 |
| Övriga rörelseposter, netto | 98 | 90 | 84 | 76 | 108 | 62 |
| Rörelseresultat | 70 | 40 | 83 | 14 | 24 | 17 |
| Räntekostnader | 0 | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 70 | 34 | 82 | 14 | 24 | 17 |
| Skatt | 15 | 8 | 18 | 3 | 5 | 5 |
| Årets resultat | 55 | 26 | 65 | 11 | 19 | 12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 97 | 45 | 60 | 61 | 71 | 36 |
| Kassa och bank | 28 | 41 | 90 | 86 | 50 | 71 |
| Omsättningstillgångar | 206 | 159 | 208 | 166 | 122 | 107 |
| Summa tillgångar | 206 | 159 | 208 | 166 | 122 | 107 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 26 | 0 | 6 | 31 | 12 | 0 |
| Eget kapital | 131 | 76 | 121 | 92 | 81 | 62 |
| Justerat eget kapital | 131 | 76 | 121 | 92 | 81 | 62 |
| Kortfristiga skulder | 75 | 83 | 87 | 74 | 41 | 45 |
| Summa eget kapital och skulder | 206 | 159 | 208 | 166 | 122 | 107 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 152 granskade bolag ligger Strömstads Naprapatklinik AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 924 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 7,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 63,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Strömstad.
Bolaget skall bedriva naprapatverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marie Vänerman (f. 1974) Styrelseledamot
- Hanne Nordmark Vänerman (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-10-22 |
|---|---|
| Bransch | Fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950) |
| Adress | Badhusgatan 2, 452 30, Strömstad Besök: Badhusgatan 2, Strömstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |