Aktiebolag Gällivare
Strömhjälpen AB
54 sökningar
32,1 mkr
+26,6 %8,8 %
−1,9 p.e.29,9 %
−11,2 p.e.12
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 051 | 25 312 | 9 539 | 2 662 | 795 |
| Rörelseresultat | 2 816 | 2 717 | 919 | 1 231 | 430 |
| Årets resultat | 1 602 | 1 587 | 537 | 737 | 338 |
| Eget kapital | 2 098 | 2 665 | 1 300 | 762 | 363 |
| Balansomslutning | 7 015 | 6 483 | 8 958 | 2 214 | 511 |
| Anställda | 12 | 9 | 7 | 4 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 051 | 25 312 | 9 539 | 2 662 | 795 |
| Personalkostnader | 6 703 | 5 559 | 3 291 | 1 068 | 292 |
| Av- och nedskrivningar | 181 | 58 | 44 | 14 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 1 345 | 1 036 | 582 | 178 | 48 |
| Övriga rörelseposter, netto | −21 006 | −15 942 | −4 703 | −171 | −18 |
| Rörelseresultat | 2 816 | 2 717 | 919 | 1 231 | 430 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 14 | 27 | 7 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 802 | 2 690 | 912 | 1 231 | 430 |
| Bokslutsdispositioner | −740 | −680 | −230 | −300 | 0 |
| Skatt | 460 | 424 | 145 | 194 | 92 |
| Årets resultat | 1 602 | 1 587 | 537 | 737 | 338 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 388 | 194 | 287 | 50 | 65 |
| Kortfristiga fordringar | 5 666 | 1 608 | 3 739 | 758 | 40 |
| Kassa och bank | 961 | 4 681 | 4 932 | 1 406 | 406 |
| Omsättningstillgångar | 6 627 | 6 289 | 8 671 | 2 164 | 446 |
| Summa tillgångar | 7 015 | 6 483 | 8 958 | 2 214 | 511 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 471 | 1 053 | 738 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 2 098 | 2 665 | 1 300 | 762 | 363 |
| Justerat eget kapital | 3 646 | 3 626 | 1 721 | 1 000 | 363 |
| Obeskattade reserver | 1 950 | 1 210 | 530 | 300 | 0 |
| Långfristiga skulder | 127 | 162 | 193 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 840 | 2 446 | 6 935 | 1 152 | 148 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 015 | 6 483 | 8 958 | 2 214 | 511 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Strömhjälpen AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 32,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 29,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 27 procent. Bolaget sysselsatte 12 personer och har sitt säte i Gällivare.
Elarbeten
Styrelse & ledning
- Oskar Johansson (f. 1996) Verkställande direktör
- Oskar Johansson (f. 1996) Styrelseledamot
- Edvin Broström (f. 2000) Styrelsesuppleant
- Bengt Larsson (f. 1964) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-28 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Flygfältsgatan 16, 128 30, Skarpnäck Besök: Flygfältsgatan 16, Skarpnäck |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |