Aktiebolag Kungälv 87 sökningar
Strimecs Aktiebolag
Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
1,7 mkr
+6,8 %24,2 %
+19,5 p.e.73,1 %
−5,4 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 674 | 1 567 | 2 012 | 1 340 | 1 253 | 1 628 | 1 890 |
| Rörelseresultat | 405 | 73 | 467 | 374 | 50 | 336 | 179 |
| Årets resultat | 388 | 638 | 331 | 360 | 136 | 316 | 108 |
| Eget kapital | 4 223 | 4 635 | 3 997 | 3 665 | 3 305 | 3 170 | 3 013 |
| Balansomslutning | 5 780 | 5 911 | 5 846 | 4 865 | 4 707 | 4 674 | 4 798 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 674 | 1 567 | 2 012 | 1 340 | 1 253 | 1 628 | 1 890 |
| Personalkostnader | 383 | 404 | 614 | 540 | 737 | 443 | 840 |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 85 | 51 | 36 | 38 | 17 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 427 | 486 | 406 | 350 | 383 | 552 | 674 |
| Övriga rörelseposter, netto | −360 | −519 | −474 | −40 | −45 | −280 | −180 |
| Rörelseresultat | 405 | 73 | 467 | 374 | 50 | 336 | 179 |
| Ränteintäkter | 15 | 7 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 419 | 614 | 422 | 420 | 52 | 338 | 181 |
| Bokslutsdispositioner | 73 | 57 | 2 | 38 | 124 | 67 | −41 |
| Skatt | 104 | 33 | 93 | 98 | 40 | 89 | 32 |
| Årets resultat | 388 | 638 | 331 | 360 | 136 | 316 | 108 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 431 | 543 | 506 | 3 369 | 3 443 | 92 | 115 |
| Varulager | 114 | 235 | 426 | 121 | 136 | 41 | 44 |
| Kortfristiga fordringar | 476 | 1 052 | 4 499 | 426 | 644 | 473 | 1 051 |
| Kassa och bank | 4 759 | 4 081 | 415 | 949 | 484 | 4 068 | 3 589 |
| Omsättningstillgångar | 5 349 | 5 368 | 5 340 | 1 496 | 1 264 | 4 582 | 4 683 |
| Summa tillgångar | 5 780 | 5 911 | 5 846 | 4 865 | 4 707 | 4 674 | 4 798 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 715 | 3 877 | 3 546 | 3 185 | 3 049 | 2 734 | 2 785 |
| Eget kapital | 4 223 | 4 635 | 3 997 | 3 665 | 3 305 | 3 170 | 3 013 |
| Justerat eget kapital | 4 706 | 5 176 | 4 583 | 4 253 | 3 924 | 3 887 | 3 783 |
| Obeskattade reserver | 608 | 681 | 738 | 741 | 779 | 903 | 970 |
| Kortfristiga skulder | 949 | 595 | 1 111 | 459 | 623 | 601 | 815 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 780 | 5 911 | 5 846 | 4 865 | 4 707 | 4 674 | 4 798 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 397 granskade bolag ligger Strimecs Aktiebolag i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 24,2 procent, och soliditeten var hög — 73,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Kungälv.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra avlackering och ytbehandling av gods i lättmetaller och legeringar samt rengöring och rekonditionering av värmeväxlarplattor och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sridhar Thuccani (f. 1961) Styrelseledamot
- Gayathiri Devi Thuccani (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-05-19 |
|---|---|
| Adress | Rattgatan 13, 442 40, Kungälv Besök: Rattgatan 13, Kungälv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |