Aktiebolag Falun
Stråtenbo Såg AB
168 sökningar
Omsättning 2024
49 tkr
Rörelsemarginal
0,0 %
Soliditet
90,5 %
−3,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 49 | 3 | 0 | 18 | 53 | 68 | 156 |
| Rörelseresultat | 0 | −6 | −7 | −11 | 38 | 48 | 147 |
| Årets resultat | 0 | −12 | −7 | −11 | 33 | 48 | 147 |
| Eget kapital | 153 | 153 | 165 | 172 | 183 | 150 | 201 |
| Balansomslutning | 169 | 162 | 256 | 272 | 288 | 264 | 240 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 49 | 3 | 0 | 18 | 53 | 68 | 156 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 5 | 6 | 11 | 13 | 19 | 8 |
| Övriga rörelseposter, netto | −48 | −4 | — | −18 | −2 | — | −1 |
| Rörelseresultat | 0 | −6 | −7 | −11 | 38 | 48 | 147 |
| Räntekostnader | 0 | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −12 | −7 | −11 | 38 | 48 | 147 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | −12 | −7 | −11 | 33 | 48 | 147 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 |
| Varulager | 22 | 48 | 39 | 19 | 18 | 20 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 11 | 5 | 0 | 0 | 2 | 67 |
| Kassa och bank | 68 | 64 | 173 | 214 | 230 | 202 | 114 |
| Omsättningstillgångar | 129 | 123 | 217 | 232 | 248 | 224 | 201 |
| Summa tillgångar | 169 | 162 | 256 | 272 | 288 | 264 | 240 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 53 | 65 | 72 | 83 | 50 | 102 | −46 |
| Eget kapital | 153 | 153 | 165 | 172 | 183 | 150 | 201 |
| Justerat eget kapital | 153 | 153 | 165 | 172 | 183 | 150 | 201 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 88 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 9 | 3 | 100 | 105 | 114 | 39 |
| Summa eget kapital och skulder | 169 | 162 | 256 | 272 | 288 | 264 | 240 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 54 | 54 | 54 | 154 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 297 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Stråtenbo Såg AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 49 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,0 procent, och soliditeten var hög — 90,5 procent. Bolaget hör hemma i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremål för bolagets verksamhet är att bedriva förädling och för- säljning av trävaror och försäljning av byggmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mats Fredling (f. 1959) Styrelseledamot
- Sven Tore Jansson (f. 1956) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-07-13 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831) |
| Adress | Stråtenbo 775, 791 94, Falun Besök: Stråtenbo 775, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |