Aktiebolag Hammarö
Stråtab AB
51 sökningar
Omsättning 2025
99 tkr
−40,0 %Rörelsemarginal
-10,1 %
−18,0 p.e.Soliditet
59,5 %
+7,1 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 99 | 165 | 211 | 161 | 251 | 270 | 322 | 340 |
| Rörelseresultat | −10 | 13 | 63 | −7 | 22 | 144 | 191 | 234 |
| Årets resultat | 67 | 96 | 118 | 80 | 52 | 109 | 139 | 157 |
| Eget kapital | 319 | 352 | 256 | 138 | 148 | 196 | 236 | 298 |
| Balansomslutning | 536 | 671 | 655 | 638 | 794 | 718 | 675 | 824 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 99 | 165 | 211 | 161 | 251 | 270 | 322 | 340 |
| Personalkostnader | 26 | 45 | 50 | 54 | 118 | 12 | 66 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 82 | 104 | 87 | 75 | 95 | 114 | 63 | 87 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | −3 | −11 | −39 | −16 | — | −2 | — |
| Rörelseresultat | −10 | 13 | 63 | −7 | 22 | 144 | 191 | 234 |
| Ränteintäkter | 42 | 43 | 44 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 32 | 56 | 102 | 32 | 87 | 179 | 233 | 271 |
| Bokslutsdispositioner | 55 | 68 | 50 | 70 | −20 | −40 | −55 | −68 |
| Skatt | 19 | 28 | 34 | 22 | 15 | 30 | 39 | 46 |
| Årets resultat | 67 | 96 | 118 | 80 | 52 | 109 | 139 | 157 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 72 | 109 | 116 | 110 | 169 | 156 | 135 | 135 |
| Kassa och bank | 41 | 149 | 173 | 38 | 88 | 59 | 72 | 223 |
| Omsättningstillgångar | 536 | 671 | 655 | 638 | 794 | 718 | 675 | 824 |
| Summa tillgångar | 536 | 671 | 655 | 638 | 794 | 718 | 675 | 824 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 202 | 206 | 88 | 8 | 46 | 37 | 47 | 91 |
| Eget kapital | 319 | 352 | 256 | 138 | 148 | 196 | 236 | 298 |
| Justerat eget kapital | 430 | 507 | 465 | 387 | 452 | 484 | 492 | 511 |
| Obeskattade reserver | 140 | 195 | 263 | 313 | 383 | 363 | 323 | 268 |
| Kortfristiga skulder | 77 | 124 | 136 | 187 | 263 | 159 | 116 | 258 |
| Summa eget kapital och skulder | 536 | 671 | 655 | 638 | 794 | 718 | 675 | 824 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 087 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Stråtab AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 99 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -10,1 procent, och soliditeten var hög — 59,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 40 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Hammarö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är tekniska konsulttjänster inom områdena nybyggnad och underhåll av infrastruktur, vägunderhåll, fastighetsskötsel, hushållsnära tjänster, trädgårdsarbete, hantverk, konsultationer och behandlingar inom beteendevetenskap och hälsa för människor och djur, samt äga, förvalta och driva handel med fast egendom, finansiella instrument samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hans Stråt (f. 1953) Styrelseledamot
- Marija Stråt (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-07 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Otters väg 8, 663 40, Hammarö Besök: Otters Väg 8, Hammarö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |