Aktiebolag Lund
STRAT7 AB
57 sökningar
Omsättning 2025
5,4 mkr
−26,6 %Rörelsemarginal
3,8 %
+0,8 p.e.Soliditet
17,9 %
+16,6 p.e.Anställda
4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 379 | 7 324 | 13 720 | 19 183 | 15 265 |
| Rörelseresultat | 206 | 221 | −579 | −2 074 | −61 |
| Årets resultat | 355 | −564 | −579 | −2 080 | −66 |
| Eget kapital | 381 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balansomslutning | 2 132 | 2 039 | 3 375 | 6 639 | 7 464 |
| Anställda | 4 | 5 | 6 | 6 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 379 | 7 324 | 13 720 | 19 183 | 15 265 |
| Personalkostnader | 4 292 | 5 142 | 6 601 | 9 080 | 5 513 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 26 | 43 | 39 | 23 |
| Övriga externa kostnader | 871 | 1 936 | 7 556 | 11 826 | 9 671 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −99 | −312 | −119 |
| Rörelseresultat | 206 | 221 | −579 | −2 074 | −61 |
| Ränteintäkter | 152 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 785 | 1 | 6 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 355 | −564 | −579 | −2 080 | −66 |
| Årets resultat | 355 | −564 | −579 | −2 080 | −66 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 10 | 36 | 79 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 541 | 1 562 | 2 644 | 5 822 | 4 519 |
| Kassa och bank | 1 591 | 467 | 695 | 738 | 2 904 |
| Omsättningstillgångar | 2 132 | 2 029 | 3 339 | 6 560 | 7 424 |
| Summa tillgångar | 2 132 | 2 039 | 3 375 | 6 639 | 7 464 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −5 012 | −4 449 | −3 870 | −1 789 | −25 |
| Eget kapital | 381 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Justerat eget kapital | 381 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Långfristiga skulder | 1 077 | 1 227 | 2 310 | 2 041 | 1 184 |
| Kortfristiga skulder | 674 | 787 | 1 040 | 4 573 | 6 255 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 132 | 2 039 | 3 375 | 6 639 | 7 464 |
| Ansvarsförbindelser | 4 988 | 4 988 | 4 872 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte STRAT7 AB 5,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 344 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,8 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 17,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska tillhandahålla marknadsföringstjänster till företag som integrerar data och avancerade analytiska förmågor, till- handahålla varumärkesstrategitjänster och konsulttjänster samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Karl Johan Tångby (f. 1978) Styrelseledamot
- Lina Nordström (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Henrik Svensson (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-02 |
|---|---|
| Bransch | PR och kommunikation (SNI 73300) |
| Adress | Box 1067, 221 04, Lund Besök: Box 1067, Lund |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |