Aktiebolag Västerås
Strajkafur AB
24 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
89,5 %
+6,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 16 | 1 519 | 1 194 | 342 |
| Rörelseresultat | −119 | −118 | 1 143 | 946 | 289 |
| Årets resultat | 0 | −203 | 682 | 748 | 229 |
| Eget kapital | 684 | 893 | 1 301 | 814 | 254 |
| Balansomslutning | 764 | 1 072 | 1 609 | 1 085 | 418 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 16 | 1 519 | 1 194 | 342 |
| Personalkostnader | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 119 | 127 | 355 | 248 | 54 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −21 | — | — |
| Rörelseresultat | −119 | −118 | 1 143 | 946 | 289 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 202 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −118 | −319 | 1 143 | 946 | 289 |
| Bokslutsdispositioner | 120 | 118 | −285 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 | 3 | 177 | 197 | 60 |
| Årets resultat | 0 | −203 | 682 | 748 | 229 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 500 | 500 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 17 | 125 | 565 | 189 |
| Kassa och bank | 221 | 555 | 1 484 | 520 | 229 |
| Omsättningstillgångar | 264 | 572 | 1 609 | 1 085 | 418 |
| Summa tillgångar | 764 | 1 072 | 1 609 | 1 085 | 418 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 659 | 1 072 | 594 | 41 | 0 |
| Eget kapital | 684 | 893 | 1 301 | 814 | 254 |
| Justerat eget kapital | 721 | 1 026 | 1 527 | 814 | 254 |
| Obeskattade reserver | 47 | 167 | 285 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 12 | 23 | 271 | 164 |
| Summa eget kapital och skulder | 764 | 1 072 | 1 609 | 1 085 | 418 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom företagsutveckling samt jaktresor och därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Engström (f. 1959) Styrelseledamot
- Henric Sörblad (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-08-18 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Nybynäsvägen 35, 725 97, Västerås Besök: Nybynäsvägen 35, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |