Aktiebolag Mönsterås
Storknästet AB
46 sökningar
Omsättning 2024
764 tkr
+19,0 %Rörelsemarginal
25,7 %
−94,3 p.e.Soliditet
0,6 %
+0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 764 | 642 | 899 |
| Rörelseresultat | 196 | 770 | 121 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 4 |
| Eget kapital | 29 | 29 | 29 |
| Balansomslutning | 4 795 | 6 932 | 5 926 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 764 | 642 | 899 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 111 | 128 |
| Övriga externa kostnader | 338 | 596 | 87 |
| Övriga rörelseposter, netto | −188 | 835 | −563 |
| Rörelseresultat | 196 | 770 | 121 |
| Räntekostnader | 149 | 139 | 116 |
| Resultat efter finansiella poster | 47 | 631 | 5 |
| Koncernbidrag | −47 | −631 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 1 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 721 | 6 858 | 5 926 |
| Kortfristiga fordringar | 1 991 | −9 | 0 |
| Kassa och bank | 83 | 83 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 074 | 74 | 0 |
| Summa tillgångar | 4 795 | 6 932 | 5 926 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 4 | 4 | 0 |
| Eget kapital | 29 | 29 | 29 |
| Justerat eget kapital | 29 | 29 | 29 |
| Långfristiga skulder | 3 177 | 5 258 | 4 784 |
| Kortfristiga skulder | 1 589 | 1 645 | 1 113 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 795 | 6 932 | 5 926 |
| Ställda säkerheter | 6 874 | 9 374 | 5 657 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Storknästet AB omsatte 764 tusen kronor räkenskapsåret 2024, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 829 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 25,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 0,6 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 19 procent. Bolaget hör hemma i Mönsterås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Fastighetsförvaltning
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magnus Jansson (f. 1966) Styrelseledamot
- John Sörensen (f. 1964) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | MJ Mås Holding AB (559307-8289) |
|---|---|
| Koncernmoder | MJ Mås Holding AB (559307-8289) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-07-15 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Fridhem 116, 383 91, Mönsterås Besök: Fridhem 116, Mönsterås |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |