Aktiebolag Lund 88 sökningar
Stora Söder 11 AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättning 2025
839 tkr
+4,2 %Rörelsemarginal
-6,4 %
+11,9 p.e.Soliditet
2,8 %
+0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 839 | 805 | 852 | 841 | 857 | 847 | 799 | 787 |
| Rörelseresultat | −54 | −148 | 322 | 191 | 64 | 284 | 152 | 126 |
| Årets resultat | 0 | −5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Eget kapital | 289 | 290 | 295 | 294 | 294 | 294 | 293 | 293 |
| Balansomslutning | 10 462 | 10 519 | 10 442 | 10 466 | 10 459 | 10 427 | 10 402 | 10 422 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 839 | 805 | 852 | 841 | 857 | 847 | 799 | 787 |
| Av- och nedskrivningar | 184 | 184 | 184 | 184 | 184 | 184 | 184 | 184 |
| Övriga externa kostnader | 708 | 769 | 432 | 466 | 608 | 379 | 463 | 477 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 86 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −54 | −148 | 322 | 191 | 64 | 284 | 152 | 126 |
| Räntekostnader | 318 | 397 | 338 | 338 | 338 | 338 | 339 | 338 |
| Resultat efter finansiella poster | −372 | −545 | −17 | −147 | −274 | −54 | −187 | −213 |
| Koncernbidrag | 372 | 540 | 17 | 148 | 274 | 55 | 187 | 212 |
| Årets resultat | 0 | −5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 311 | 8 495 | 8 679 | 8 863 | 9 047 | 9 231 | 9 415 | 9 599 |
| Kortfristiga fordringar | 2 076 | 2 018 | 1 465 | 1 446 | 1 294 | 1 014 | 918 | 812 |
| Kassa och bank | 75 | 6 | 298 | 157 | 118 | 181 | 69 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 2 152 | 2 024 | 1 763 | 1 603 | 1 412 | 1 196 | 987 | 823 |
| Summa tillgångar | 10 462 | 10 519 | 10 442 | 10 466 | 10 459 | 10 427 | 10 402 | 10 422 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 239 | 245 | 245 | 243 | 244 | 244 | 243 | 244 |
| Eget kapital | 289 | 290 | 295 | 294 | 294 | 294 | 293 | 293 |
| Justerat eget kapital | 289 | 290 | 295 | 294 | 294 | 294 | 293 | 293 |
| Långfristiga skulder | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Kortfristiga skulder | 173 | 229 | 147 | 172 | 165 | 133 | 109 | 129 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 462 | 10 519 | 10 442 | 10 466 | 10 459 | 10 427 | 10 402 | 10 422 |
| Ställda säkerheter | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Stora Söder 11 AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 839 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -6,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 2,8 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Sätet finns i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tedde Jeansson (f. 1963) Styrelseledamot
- Anna Jeansson (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-12-20 |
|---|---|
| Adress | Danderydsgatan 10, 114 26, Stockholm Besök: Danderydsgatan 10, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |