Aktiebolag Falun
STORA energi Dalarna AB
52 sökningar
Omsättning 2025
665 tkr
−32,1 %Rörelsemarginal
48,6 %
+35,1 p.e.Soliditet
53,9 %
−9,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 665 | 980 | 32 | 112 |
| Rörelseresultat | 323 | 132 | −2 | 3 |
| Årets resultat | 192 | 80 | −4 | −1 |
| Eget kapital | 291 | 99 | 19 | 24 |
| Balansomslutning | 540 | 157 | 25 | 39 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04* | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 665 | 980 | 32 | 112 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 18 | 9 | 27 |
| Övriga rörelseposter, netto | −339 | −830 | −25 | −82 |
| Rörelseresultat | 323 | 132 | −2 | 3 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 323 | 132 | −4 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −81 | −33 | 0 | 0 |
| Skatt | 50 | 19 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 192 | 80 | −4 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04* | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | 2 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 107 | 0 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 433 | 157 | 22 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 540 | 157 | 25 | 39 |
| Summa tillgångar | 540 | 157 | 25 | 39 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 74 | −6 | −2 | 0 |
| Eget kapital | 291 | 99 | 19 | 24 |
| Justerat eget kapital | 382 | 125 | 19 | 24 |
| Obeskattade reserver | 114 | 33 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 135 | 25 | 6 | 15 |
| Summa eget kapital och skulder | 540 | 157 | 25 | 39 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar STORA energi Dalarna AB strax under mitten sett till omsättning, med 665 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 48,6 procent, och soliditeten var hög — 53,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 32 procent. Bolaget hör hemma i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet med bygg- och elinstallationer, samt tillhörande försäljning av varor inom bygg och el, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Ulvenvall (f. 1967) Styrelseledamot
- Mattias Nordlund (f. 1970) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | TakTec i Falun AB (556677-2710) |
|---|---|
| Koncernmoder | Nu Partner AB (559452-4000) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-09 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Nyrelius Väg 9 B, 791 42, Falun Besök: Nyrelius Väg 9 B, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |