Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Stomgårdens Ägg AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Stomgårdens Ägg AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 61 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är −1,3 procent, mot branschmedianens 8,8 procent.
Soliditeten ligger på 44,5 procent — branschens median är 59,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Äggproduktion (för försäljning)
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 39 | 54 | 28 % | |
| Värdeförändring | +33,0 % | 34 | 53 | 36 % |
| Tillväxt i omsättning | +8,6 % | 19 | 61 | 69 % |
| Rörelsemarginal | −1,3 % | 57 | 61 | 7 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 53 | 61 | 13 % |
| Soliditet | 44,5 % | 42 | 61 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 371 tkr | 52 | 61 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | −44 tkr | 57 | 61 | 7 % |
| Nettoomsättning | 13 483 tkr | 55 | 61 | 10 % |
| Rörelseresultat | −177 tkr | 57 | 61 | 7 % |
| Antal anställda | 4 | 41 | 61 | 33 % |
Hallands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 852 | 2 548 | 67 % | |
| Värdeförändring | +33,0 % | 717 | 2 513 | 71 % |
| Tillväxt i omsättning | +8,6 % | 971 | 2 867 | 66 % |
| Rörelsemarginal | −1,3 % | 2 503 | 2 862 | 13 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 2 135 | 2 867 | 26 % |
| Soliditet | 44,5 % | 1 539 | 2 859 | 46 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 371 tkr | 678 | 2 867 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | −44 tkr | 2 586 | 2 867 | 10 % |
| Nettoomsättning | 13 483 tkr | 1 577 | 2 867 | 45 % |
| Rörelseresultat | −177 tkr | 2 518 | 2 867 | 12 % |
| Antal anställda | 4 | 2 116 | 2 867 | 26 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 26 220 | 78 286 | 67 % | |
| Värdeförändring | +33,0 % | 21 762 | 77 169 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | +8,6 % | 30 477 | 87 562 | 65 % |
| Rörelsemarginal | −1,3 % | 73 467 | 87 475 | 16 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 62 357 | 87 581 | 29 % |
| Soliditet | 44,5 % | 45 572 | 87 381 | 48 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 371 tkr | 19 878 | 87 582 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | −44 tkr | 76 022 | 87 582 | 13 % |
| Nettoomsättning | 13 483 tkr | 49 208 | 87 582 | 44 % |
| Rörelseresultat | −177 tkr | 73 761 | 87 582 | 16 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .