Aktiebolag Falun
Stolpen Larsson AB
27 sökningar
Omsättning 2025
3,1 mkr
+13,8 %Rörelsemarginal
91,6 %
+4,1 p.e.Soliditet
70,6 %
+17,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 060 | 2 690 | 125 |
| Rörelseresultat | 2 802 | 2 353 | 125 |
| Årets resultat | 2 005 | 1 398 | 1 701 |
| Eget kapital | 4 730 | 2 929 | 1 726 |
| Balansomslutning | 7 359 | 6 437 | 1 761 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 060 | 2 690 | 125 |
| Övriga externa kostnader | 271 | 337 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 802 | 2 353 | 125 |
| Ränteintäkter | 8 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 222 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 587 | 2 352 | 1 726 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −590 | 0 |
| Skatt | 582 | 365 | 26 |
| Årets resultat | 2 005 | 1 398 | 1 701 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 721 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 395 | 1 | 1 611 |
| Kassa och bank | 1 556 | 6 436 | 150 |
| Omsättningstillgångar | 2 638 | 6 437 | 1 761 |
| Summa tillgångar | 7 359 | 6 437 | 1 761 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 700 | 1 506 | 0 |
| Eget kapital | 4 730 | 2 929 | 1 726 |
| Justerat eget kapital | 5 198 | 3 397 | 1 726 |
| Obeskattade reserver | 590 | 590 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 039 | 2 918 | 35 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 359 | 6 437 | 1 761 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Stolpen Larsson AB omsatte 3,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 405 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 91,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 70,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Sätet finns i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska styra evenemang, utföra artistisk verksamhet, spela in video, tillhandahålla konsultation inom filmning och redigering, producera film, lägga upp egna filmer på sociala medier, sälja kläder, släppa låtar med royalties på streamingtjänster, placera ut varuautomater, sälja snacks, dryck och konfektyr genom varuautomater, köpa och hyra ut fastigheter i Sverige och utomlands, driva gymverksamhet, utveckla och publicera appar och spel, göra betalda samarbeten och reklamjobb, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Adam Bergestål (f. 1997) Styrelseledamot
- Peter Bergestål (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-09-26 |
|---|---|
| Bransch | Scenkonst (SNI 90200) |
| Adress | Ryckepungsvägen 4, 791 77, Falun Besök: Ryckepungsvägen 4, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |