Aktiebolag Stockholm
stoEr Technologies AB
93 sökningar
Omsättning 2025
717 tkr
−78,3 %Rörelsemarginal
-12,0 %
+64,6 p.e.Soliditet
99,9 %
+15,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 717 | 3 301 | 4 742 | 4 565 | 6 462 |
| Rörelseresultat | −86 | −2 527 | −1 334 | −2 220 | −13 694 |
| Årets resultat | −86 | −2 524 | −1 324 | −2 489 | −14 044 |
| Eget kapital | 1 692 | 1 778 | 4 302 | 5 626 | 2 511 |
| Balansomslutning | 1 693 | 2 099 | 6 949 | 6 280 | 8 786 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 717 | 3 301 | 4 742 | 4 565 | 6 462 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 30 | 7 135 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 694 | 1 644 | 1 644 | 13 805 |
| Övriga externa kostnader | 803 | 3 134 | 4 432 | 1 476 | 1 436 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −3 635 | 2 220 |
| Rörelseresultat | −86 | −2 527 | −1 334 | −2 220 | −13 694 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 11 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 270 | 350 |
| Resultat efter finansiella poster | −86 | −2 524 | −1 324 | −2 489 | −14 044 |
| Årets resultat | −86 | −2 524 | −1 324 | −2 489 | −14 044 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 694 | 4 338 | 5 982 |
| Kortfristiga fordringar | 1 486 | 1 738 | 4 247 | 676 | 1 652 |
| Kassa och bank | 207 | 361 | 8 | 1 266 | 1 152 |
| Omsättningstillgångar | 1 693 | 2 099 | 4 256 | 1 942 | 2 804 |
| Summa tillgångar | 1 693 | 2 099 | 6 949 | 6 280 | 8 786 |
| Aktiekapital | 136 | 136 | 136 | 136 | 136 |
| Balanserat resultat | 1 642 | 4 166 | 2 796 | −1 963 | −6 916 |
| Eget kapital | 1 692 | 1 778 | 4 302 | 5 626 | 2 511 |
| Justerat eget kapital | 1 692 | 1 778 | 4 302 | 5 626 | 2 511 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 321 | 2 647 | 654 | 6 275 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 693 | 2 099 | 6 949 | 6 280 | 8 786 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 5 604 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte stoEr Technologies AB 717 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -12,0 procent, och soliditeten var hög — 99,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 78 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet genom att till kreditinstitut tillhandahålla digitala produkter och tjänster samt tillhörande IT-infrastruktur, relaterade till bolånetjänster och bolånepro- dukter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer inte lämna kredit och verksamheten omfattas inte av lag om bank- och finan- sieringsrörelse eller lag om viss verksamhet med bostadskrediter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Henrik Lie-Nielsen (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Geir Hamre Nordrik (f. 1967) Styrelseledamot
- Jamshid Afshar (f. 1968) Styrelseledamot
Koncern
| Moderbolag | STACE AS |
|---|---|
| Koncernmoder | STACE AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-01-21 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Birger Jarlsgatan 2, 114 34, Stockholm Besök: Birger Jarlsgatan 2, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |