Aktiebolag Salem
STOCON AB
142 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
−22,7 %Rörelsemarginal
4,2 %
−9,0 p.e.Soliditet
96,2 %
+7,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 291 | 1 671 | 1 626 | 1 145 | 1 568 |
| Rörelseresultat | 54 | 220 | 453 | 44 | 407 |
| Årets resultat | 61 | 199 | 394 | −112 | 399 |
| Eget kapital | 1 316 | 1 605 | 1 755 | 1 676 | 2 108 |
| Balansomslutning | 1 368 | 1 810 | 1 880 | 1 817 | 2 335 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 291 | 1 671 | 1 626 | 1 145 | 1 568 |
| Personalkostnader | 942 | 996 | 907 | 741 | 808 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 154 | 77 | 77 | 77 |
| Övriga externa kostnader | 264 | 149 | 247 | 286 | 276 |
| Övriga rörelseposter, netto | −31 | −152 | 58 | — | — |
| Rörelseresultat | 54 | 220 | 453 | 44 | 407 |
| Ränteintäkter | 31 | 48 | 13 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 85 | 267 | 489 | −111 | 412 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| Skatt | 24 | 68 | 95 | 2 | 114 |
| Årets resultat | 61 | 199 | 394 | −112 | 399 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 690 | 730 | 653 | 785 | 907 |
| Kortfristiga fordringar | 293 | 440 | 354 | 246 | 429 |
| Kassa och bank | 385 | 640 | 873 | 786 | 999 |
| Omsättningstillgångar | 678 | 1 080 | 1 228 | 1 032 | 1 427 |
| Summa tillgångar | 1 368 | 1 810 | 1 880 | 1 817 | 2 335 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 155 | 1 306 | 1 261 | 1 688 | 1 609 |
| Eget kapital | 1 316 | 1 605 | 1 755 | 1 676 | 2 108 |
| Justerat eget kapital | 1 316 | 1 605 | 1 755 | 1 676 | 2 108 |
| Långfristiga skulder | 4 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 48 | 201 | 121 | 141 | 227 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 368 | 1 810 | 1 880 | 1 817 | 2 335 |
Verksamhet
STOCON AB omsatte 1,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 561 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 4,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 96,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 23 procent. Bolaget hör hemma i Salem.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom It, företrädesvis såsom projekledare, projektgranskare och projektledningsöversyn och processutvecklare samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva medicinska hudvård och hudterapeutverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Hareskog (f. 1961) Styrelseledamot
- Veronica Hareskog (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Wilhelmsrovägen 9b, 144 61, Rönninge Besök: Wilhelmsrovägen 9 B, Rönninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6430408 |