starkabolag.se

Aktiebolag Huddinge

Stockholms Kakelugnsmakeri AB

115 sökningar

Omsättning 2025

1,5 mkr

−17,3 %
Rörelsemarginal

11,9 %

+4,0 p.e.
Soliditet

59,0 %

+25,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning1 4661 7731 0971 7621 157
Rörelseresultat174140−349356128
Årets resultat10139−1621982
Eget kapital794693655816618
Balansomslutning1 3462 0771 2001 3161 392
Anställda11101
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning1 4661 7731 0971 7621 157
Personalkostnader402109581361
Av- och nedskrivningar15269345955
Övriga externa kostnader478487512749643
Övriga rörelseposter, netto−260−968−319−595−270
Rörelseresultat174140−349356128
Ränteintäkter200——
Räntekostnader6451314
Resultat efter finansiella poster11189−35235450
Bokslutsdispositioner00190−100−25
Koncernbidrag0−50000
Skatt10005623
Årets resultat10139−1621982

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar545798201348377
Varulager594592590575550
Kortfristiga fordringar−126498407261464
Kassa och bank33318921322
Omsättningstillgångar8001 2799999681 016
Summa tillgångar1 3462 0771 2001 3161 392
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat593554717518516
Eget kapital794693655816618
Justerat eget kapital794693655967689
Obeskattade reserver00019090
Långfristiga skulder445545388154478
Kortfristiga skulder107839157156206
Summa eget kapital och skulder1 3462 0771 2001 3161 392

Verksamhet

Stockholms Kakelugnsmakeri AB omsatte 1,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,9 procent, och soliditeten var hög — 59,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Huddinge.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva kalkelungsmakeri, murnings- och plattsätt- ningsarbeten, byggnadsverksamhet av villor och fritidshus, utveckling av biogassystem samt idka handel med förnödenheter för därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Stockholms Kakelugnsmakeri AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Stockholms Kakelugnsmakeri AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Stockholms Kakelugnsmakeri AB (556124-6702)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Stockholms Kakelugnsmakeri AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Koncernmoder Stockholms Kakelugnsmakeri AB (556124-6702)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1969-03-25
Bransch Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999)
Adress
Biskopskulla 5, 749 63, Örsundsbro
Besök: Biskopskulla 5, Örsundsbro
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad