Aktiebolag Stockholm
Stockholm Medical Solutions & Design AB
48 sökningar
113 tkr
+2,7 %-21,2 %
+14,2 p.e.96,5 %
+0,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 113 | 110 | 111 | 100 | 263 | 458 | 484 | 727 |
| Rörelseresultat | −24 | −39 | −70 | −73 | 94 | 163 | 359 | 673 |
| Årets resultat | −23 | −38 | 89 | −232 | 73 | 125 | 280 | 522 |
| Eget kapital | 846 | 868 | 907 | 817 | 1 050 | 977 | 852 | 572 |
| Balansomslutning | 877 | 900 | 940 | 850 | 1 135 | 1 046 | 1 123 | 732 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 113 | 110 | 111 | 100 | 263 | 458 | 484 | 727 |
| Personalkostnader | 19 | 20 | 31 | 19 | 18 | 24 | 0 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 117 | 129 | 150 | 155 | 151 | 272 | 125 | 49 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | — | — | 1 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −24 | −39 | −70 | −73 | 94 | 163 | 359 | 673 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 158 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | −38 | 89 | −232 | 93 | 160 | 359 | 673 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 35 | 79 | 151 |
| Årets resultat | −23 | −38 | 89 | −232 | 73 | 125 | 280 | 522 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 650 | 650 | 650 | 492 | 550 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 43 | 56 | 33 | 199 | 136 | 13 | 6 |
| Kassa och bank | 205 | 207 | 234 | 325 | 386 | 910 | 1 110 | 726 |
| Omsättningstillgångar | 227 | 250 | 290 | 358 | 585 | 1 046 | 1 123 | 732 |
| Summa tillgångar | 877 | 900 | 940 | 850 | 1 135 | 1 046 | 1 123 | 732 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 819 | 856 | 768 | 999 | 927 | 802 | 522 | 0 |
| Eget kapital | 846 | 868 | 907 | 817 | 1 050 | 977 | 852 | 572 |
| Justerat eget kapital | 846 | 868 | 907 | 817 | 1 050 | 977 | 852 | 572 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 32 | 33 | 33 | 85 | 69 | 271 | 160 |
| Summa eget kapital och skulder | 877 | 900 | 940 | 850 | 1 135 | 1 046 | 1 123 | 732 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 304 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Stockholm Medical Solutions & Design AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 113 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -21,2 procent, och soliditeten var hög — 96,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget ska bedriva medicinska konsulttjänster och design av ute- och innerum samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ernesto Sparrelid (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Emma Katarina Jägbeck (f. 1981) Styrelseledamot
- Karl Fredrik Liljestrand (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-09-19 |
|---|---|
| Bransch | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211) |
| Adress | Bastuvägen 8, 138 36, Älta Besök: Bastuvägen 8, Älta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |