Aktiebolag Stockholm
Stockholm Fastighet & Renhållning AB
54 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
Rörelsemarginal
-72,5 %
Soliditet
-102,1 %
Anställda
3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 315 | 0 | 1 564 | 1 932 | 1 487 | 1 443 | 1 526 |
| Rörelseresultat | −953 | 310 | −345 | −287 | 28 | 39 | 318 |
| Årets resultat | −953 | 262 | −207 | −286 | 19 | 24 | 263 |
| Eget kapital | −441 | 513 | 727 | 965 | 1 251 | 1 232 | 1 208 |
| Balansomslutning | 432 | 1 930 | 1 020 | 1 308 | 1 555 | 1 381 | 1 672 |
| Anställda | 3 | 2 | 5 | 5 | 4 | 5 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 315 | 0 | 1 564 | 1 932 | 1 487 | 1 443 | 1 526 |
| Personalkostnader | 1 013 | 750 | 1 048 | 924 | 545 | 624 | 555 |
| Av- och nedskrivningar | 658 | 456 | 126 | 174 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 598 | 132 | 210 | 345 | 206 | 117 | 155 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −525 | −776 | −708 | −663 | −498 |
| Rörelseresultat | −953 | 310 | −345 | −287 | 28 | 39 | 318 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −953 | 310 | −345 | −287 | 26 | 37 | 318 |
| Skatt | 0 | 48 | −137 | 0 | 7 | 13 | 55 |
| Årets resultat | −953 | 262 | −207 | −286 | 19 | 24 | 263 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 34 | 692 | 400 | 26 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 296 | 706 | 544 | 916 | 1 212 | 1 213 | 1 043 |
| Kassa och bank | 102 | 532 | 76 | 366 | 343 | 168 | 629 |
| Omsättningstillgångar | 399 | 1 238 | 620 | 1 281 | 1 555 | 1 381 | 1 672 |
| Summa tillgångar | 432 | 1 930 | 1 020 | 1 308 | 1 555 | 1 381 | 1 672 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 412 | 151 | 834 | 1 151 | 1 132 | 1 108 | 845 |
| Eget kapital | −441 | 513 | 727 | 965 | 1 251 | 1 232 | 1 208 |
| Justerat eget kapital | −441 | 513 | 727 | 965 | 1 251 | 1 232 | 1 208 |
| Kortfristiga skulder | 873 | 1 417 | 293 | 343 | 304 | 149 | 464 |
| Summa eget kapital och skulder | 432 | 1 930 | 1 020 | 1 308 | 1 555 | 1 381 | 1 672 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 228 granskade bolag ligger Stockholm Fastighet & Renhållning AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -72,5 procent, och soliditeten var låg — -102,1 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom avfallshantering, renhållningsverksamhet och fastighetsskötsel, utveckla appar och dataprogram för bland annat miljöanpassning av åkeribranschen och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Eivin Persson (f. 1948) Verkställande direktör
Styrelse
- Eivin Persson (f. 1948) Styrelseledamot
- Meddie Kibaya (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-12-23 |
|---|---|
| Bransch | Insamling av icke-farligt avfall (SNI 38110) |
| Adress | Stensätravägen 9, 127 39, Skärholmen Besök: Stensätravägen 9, Skärholmen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 076-0504740 |