Aktiebolag Uddevalla
STO1-cleaning AB
23 sökningar
4,3 mkr
−3,9 %-4,1 %
+1,5 p.e.4,5 %
+0,7 p.e.7
−12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 306 | 4 481 | 4 494 | 2 633 |
| Rörelseresultat | −178 | −253 | 333 | 50 |
| Årets resultat | −210 | −309 | 244 | 34 |
| Eget kapital | 32 | 32 | 303 | 59 |
| Balansomslutning | 706 | 844 | 833 | 454 |
| Anställda | 7 | 8 | 8 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 306 | 4 481 | 4 494 | 2 633 |
| Personalkostnader | 3 408 | 3 862 | 3 248 | 2 129 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 112 | 22 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 907 | 869 | 702 | 409 |
| Övriga rörelseposter, netto | −135 | 109 | −189 | −45 |
| Rörelseresultat | −178 | −253 | 333 | 50 |
| Räntekostnader | 33 | 56 | 22 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −210 | −309 | 311 | 45 |
| Skatt | 0 | 0 | 68 | 11 |
| Årets resultat | −210 | −309 | 244 | 34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 79 | 113 | 87 | 109 |
| Kortfristiga fordringar | 627 | 731 | 687 | 311 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 59 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 627 | 731 | 745 | 345 |
| Summa tillgångar | 706 | 844 | 833 | 454 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 7 | 316 | 34 | 0 |
| Eget kapital | 32 | 32 | 303 | 59 |
| Justerat eget kapital | 32 | 32 | 303 | 59 |
| Långfristiga skulder | 68 | 67 | 63 | 84 |
| Kortfristiga skulder | 606 | 745 | 467 | 311 |
| Summa eget kapital och skulder | 706 | 844 | 833 | 454 |
| Ansvarsförbindelser | 248 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 189 bolag som granskas inom samma bransch hamnar STO1-cleaning AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 4,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -4,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 4,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Uddevalla.
Bolaget erbjuder tjänster inom lokalvård, handel med byggmaterial, samt Skötsel och underhåll av grönytor samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lukasz Kupczynas (f. 1991) Styrelseledamot
- Aleksandra Kupczynas (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-02-10 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Backegårdsvägen 4, 459 30, Ljungskile Besök: Backegårdsvägen 4, Ljungskile |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |