Aktiebolag Strängnäs
Stipal Consulting AB
85 sökningar
Omsättning 2025
97 tkr
−98,4 %Rörelsemarginal
-63,9 %
−93,7 p.e.Soliditet
99,7 %
+5,4 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 97 | 5 896 | 6 347 | 5 909 | 5 040 |
| Rörelseresultat | −62 | 1 758 | 2 303 | 2 464 | 2 702 |
| Årets resultat | 39 | 1 391 | 2 305 | 1 943 | 2 142 |
| Eget kapital | 6 028 | 7 106 | 6 986 | 5 511 | 4 368 |
| Balansomslutning | 6 048 | 7 534 | 7 381 | 6 838 | 5 165 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 97 | 5 896 | 6 347 | 5 909 | 5 040 |
| Personalkostnader | 0 | 3 341 | 3 388 | 2 985 | 2 074 |
| Av- och nedskrivningar | 78 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 73 | 563 | 586 | 452 | 263 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 | −234 | −70 | — | — |
| Rörelseresultat | −62 | 1 758 | 2 303 | 2 464 | 2 702 |
| Ränteintäkter | 118 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 5 | 4 | 5 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | 1 753 | 2 300 | 2 460 | 2 700 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 617 | 0 | 0 |
| Skatt | 11 | 362 | 612 | 517 | 557 |
| Årets resultat | 39 | 1 391 | 2 305 | 1 943 | 2 142 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 011 | 116 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 207 | 565 | 1 715 | 1 984 | 1 656 |
| Kassa och bank | 830 | 6 853 | 5 666 | 4 854 | 3 509 |
| Omsättningstillgångar | 1 037 | 7 419 | 7 381 | 6 838 | 5 165 |
| Summa tillgångar | 6 048 | 7 534 | 7 381 | 6 838 | 5 165 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 939 | 5 665 | 4 631 | 3 518 | 2 176 |
| Eget kapital | 6 028 | 7 106 | 6 986 | 5 511 | 4 368 |
| Justerat eget kapital | 6 028 | 7 106 | 6 986 | 6 001 | 4 858 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 617 | 617 |
| Kortfristiga skulder | 20 | 428 | 395 | 710 | 180 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 048 | 7 534 | 7 381 | 6 838 | 5 165 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stipal Consulting AB 97 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -63,9 procent, och soliditeten var hög — 99,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 98 procent. Sätet finns i Strängnäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålen för bolagets verksamhet skall vara konsultation inom bolagsstrategi och management, utveckling av affärsprojekt, finansiell administration och rådgivning inom bolagsförsäljning eller bolagsförvärv samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Laurent Stipal (f. 1977) Styrelseledamot
- Frank Lange (f. 1963) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Frank Lange (f. 1963) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | MOLESI CAPITAL SAS |
|---|---|
| Koncernmoder | MOLESI CAPITAL SAS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-04-06 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Kung Göstas väg 1, 645 33, Strängnäs Besök: Kung Göstas Väg 1, Strängnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |